Trwa budowa nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Gdańsk-Ujeścisko. Prace powinny się zakończyć w tym roku. W ubiegłym roku na inwestycję związaną z budową nowej strażnicy wydano ok. 500 tys. zł, w tym roku zabezpieczono na ten cel ok. 4 mln zł. W nowej jednostce na terenie Gdańska, służbę będzie pełnić 32 strażaków.

– Systematycznie podnosimy warunki służby funkcjonariuszy mundurowych, remontując i modernizując dotychczasowe strażnice oraz budujemy od podstaw nowe obiekty. Wkrótce nowa – szósta Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza na terenie Komendy Miejskiej w Gdańsku będzie mogła działać w wybudowanym od podstaw, nowym budynku. Będzie to funkcjonalna i spełniająca nowoczesne standardy dla tego typu obiektów, strażnica – podkreśliła Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych. – Jestem przekonana, że nowy budynek, w którym będą służyć strażacy nowopowstałej Jednostki, będzie takim obiektem.

Inwestycja obejmuje budowę zupełnie nowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 6 Gdańsk-Ujeścisko znajdzie się w strukturze Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku. Aktualnie w ramach gdańskiej Komendy Miejskiej działa pięć Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych. Strażacy prowadzą akcje ratowniczo-gaśnicze na terenie miasta, a także m.in. współpracują z innymi służbami ratowniczymi.

Strażnica jest budowana przy ul. Jabłoniowej, na działce o powierzchni ponad 10 tys. mkw. Nowa strażnica składa się z dwóch budynków – części parterowej oraz budynku dwukondygnacyjnego.

W części parterowej zaplanowano halę garażową z czterema stanowiskami dla samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz pomieszczenia m.in. warsztatowe, magazynowe oraz szatnię.

W drugiej części budynku – na parterze i piętrze będą się mieściły pomieszczenia użytkowe dla personelu jednostki ratowniczo-gaśniczej, w tym m.in. biuro dowódcy, sala szkoleniowa, a także siłownia, pomieszczenia socjalne i gospodarcze oraz kuchnia i sanitariaty. Budynek będzie wyposażony we wszystkie instalacje oraz system łączności.

Na terenie jednostki zaplanowano stanowiska do szkolenia i egzaminowania psów ratowniczych, służących w specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej.

Budowa nowej jednostki dla dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, zakończy się w tym roku. Na budowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6, w latach 2014-2015, przeznaczono z budżetu państwa w sumie ok. 4 mln 500 tys. zł.

W spotkaniu z minister Teresą Piotrowską wzięło udział kierownictwo Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku, w tym st. bryg. Jakub Zambrzycki, Zastępca Komendanta Miejskiego.

o autorze

Redakcja