Kilka dni temu poznaliśmy projekt budżetu województwa wielkopolskiego na 2020 rok. Ochotnicze Straże Pożarne otrzymają mniej pieniędzy.

To bez wątpienia najbardziej proinwestycyjny budżet w 20-letniej historii Samorządu Województwa Wielkopolskiego – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Marek Woźniak, prezentując wraz z Elżbietą Kuzdro-Lubińską, skarbnikiem województwa, sięgający blisko 2 miliardów złotych projekt budżetu Wielkopolski na 2020 rok.

Nie jest on jednak zbyt dobry dla Ochotniczych Straży Pożarnych, których w województwie wielkopolskim jest ponad 2200, z czego ponad 300 działa w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.

Dla przypomnienia, w tegorocznym budżecie dla OSP zapisano 50 tysięcy złotych na wydatki bieżące i osiem milionów złotych na realizację inwestycji i zadań inwestycyjnych. Środki w formie dotacji otrzymał między innymi Wielkopolski Oddział Związku OSP RP, którzy przy współudziale samorządów kupił 40 lekkich samochodów ratowniczo – gaśniczych.

W przyszłorocznym budżecie władze województwa zmniejszają wydatki majątkowe o sześć milionów i do jednostek OSP z województwa wielkopolskiego trafi ‘tylko’ dwa miliony złotych.

Bez zmian pozostaje natomiast wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej. Województwo tak jak w tym roku na Wojewódzki Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej wpłaci 550 tysięcy złotych z przeznaczeniem na wydatki majątkowe.

Foto. ZOSP RP Poznań 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl