W grudniu wszystkie sejmiki uchwaliły budżety województw na 2018 rok. Postanowiliśmy sprawdzić które województwo da najwięcej pieniędzy strażakom OSP i PSP.

Są cztery województwa, które przeznaczyły ponad milion złotych na pomoc dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

Niekwestionowanym liderem jest województwo mazowieckie, które przeznaczy na zakup samochodów i sprzętu dla OSP aż osiem milionów złotych. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie – prawie 3,5 mln zł, a na trzecim województwo śląskie – 3 mln zł. Czwarte miejsce należy do województwa łódzkiego – 1,5 mln zł.

Województwo podlaskie przeznaczy 800 tys. złotych, po pół miliona władze województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a województwo opolskie – 100 tysięcy złotych.

Najmniej środków, bo tylko 52 tysiące złotych na realizację wstępnie siedmiu zadań zapisał w budżecie sejmik województwa zachodniopomorskiego.

Województwa świętokrzyskie, lubelski, lubuskie i podkarpackie nie zapisały pieniędzy dla OSP, ale otrzymaliśmy informację, że najprawdopodobniej w ciągu roku zostaną wygospodarowane środki. Będą to pieniądze z nadwyżki budżetowej, rezerwy i przesunięć.

W ciągu najbliższych tygodni dowiemy się ile przekażą pieniędzy władze województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Jeżeli chodzi o województwo kujawsko-pomorskiego, to wstępnie zaakceptowano kolejnych kilka milionów złotych w budżecie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Państwowa straż pożarna

Zawodowych strażaków zamierzają wesprzeć trzy województwa: wielkopolskie – 500 tysięcy zł, podkarpackie – 400 tys. zł i łódzkie – 100 tys. zł.

Tekst powstał na podstawie otrzymanych informacji z Urzędów Marszałkowskich. 

o autorze

Redakcja/Łukasz