Ochotnicza Straż Pożarna im. Józefa Mikołajczyka we Wtórku rozpoczęła współpracę z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dzięki temu wzrośnie poziom bezpieczeństwa na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski, a jednostka ma szansę na rozwój.

Przy współpracy z systemem PRM, jednostka OSP Wtórek ma za zadanie niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Decyzja o wstąpieniu do PRM jest uwarunkowana tym, że w miejscowości Wtórek krzyżują się ruchliwe drogi powiatowe Ostrów Wlkp. – Grabów n. Prosną i Wtórek – Przygodzice. Na drogach tych dochodzi do wielu groźnych wypadków samochodowych, w tym wielu ze skutkiem śmiertelnym. Również w przyszłości w pobliżu wsi Wtórek planowana jest budowa II odcinka Obwodnicy Miasta Ostrowa, a OSP Wtórek będzie najbliższą jednostką ratowniczą do Węzła Pruślin. Sekcję ratowniczą OSP Wtórek tworzy obecnie 5 strażaków – ratowników, w tym 3 ratowników medycznych i 2 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy. Póki co, jednostka wyposażona jest w torbę ratowniczą PSP R-1 oraz nosze ortopedyczne. Jednak strażacy mają nadzieję, że sprzętu ratowniczego z czasem będzie przybywać.

Pierwszym sprawdzianem strażaków – ratowników OSP Wtórek było zabezpieczenie medyczne Gminnych Dożynek w Lamkach, w dniu 19.08.2012 r. Na szczęście strażacy udzielali tylko raz pierwszej pomocy ofiarom, będącym w stanie niezagrażającym życiu.&

o autorze

Redakcja