Dzień Strażaka to nie tylko wyróżniona  data w kalendarzu. To przede wszystkim dzień, w którym oddaje się należny szacunek poległym strażakom. 4 maja w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka 2016, które zostały połączone z promocją oficerów PSP.

Obchody Dnia Strażaka w Warszawie rozpoczęły się z samego rana, kiedy to z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Warszawie wyruszyła XII Pielgrzymka Strażaków do Relikwii Św. Floriana. Następnie w Bazylice Katedralnej Świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji strażaków i ich rodzin.

Już na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Prezydent RP wręczył nominację generalską Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Leszkowi Suskiemu. Kolejnym wydarzeniem było wręczanie odznaczeń państwowych, w tym: Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża „Zasługi Za Dzielność, Złotego Krzyża Zasługi, Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Brązowego Krzyża Zasługi.

Promocja oficerska, która dokonana była przez Komendanta Głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego oraz zastępcę Komendanta Głównego PSP st. bryg. Marka Jasińskiego, była kolejnym punktem uroczystości. Promocję oficerską pierwszego stopnia otrzymali absolwenci Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, dla których było to uwieńczenie czteroletniej i sześcioletniej nauki.

Podczas uroczystości nie zapomniano też o złożeniu wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza. Całe wydarzenie uwieńczone zostało tradycyjną defiladą pododdziałów. Po zakończeniu oficjalnej części komendantowi PSP oraz zaproszonym gościom został zaprezentowany pokaz sprzętu pożarniczego.

W Centralnych Obchodach Dnia Strażaka udział wzięli najważniejsi przedstawiciele polskich władz, Prezydent PR Andrzej Duda oraz Premier RP Beata Szydło. Pojawili się również między innymi przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, przedstawiciele związków zawodowych, rodziny i przyjaciele promowanych.

Zdjęcia: asp. sztab. Piotr Tabencki
Film: st. str. Kacper Wejdelek, JRG Otwock

o autorze

Redakcja/K