Dokładnie 10 lat temu, 9 kwietnia 2009 roku Ciężka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza USAR POLAND otrzymała certyfikat INSARAG, czyli Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa ONZ.

Certyfikacja grupy odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Przez kilka dni 12-osobowy zespół międzynarodowych ekspertów obserwował i oceniał działania polskich strażaków podczas symulowanych akcji ratowniczych i ćwiczeń sztabowych. Strażacy byli poddawani wielu próbom, które obejmowały m.in. działania poszukiwawcze z wykorzystaniem psów i sprzętu technicznego, wykorzystanie technik linowych i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

W skład USAR POLAND weszło 65 strażaków i 12 psów z Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych MAŁOPOLSKA (obecnie ‘Nowy Sącz’), MAZOWSZE (obecnie Warszawa-9), ŁÓDŹ, GDAŃSK i POZNAŃ oraz dowódca i oficer łącznikowy z Komendy Głównej PSP.

9 maja 2009 roku USAR POLAND jako jedenasta grupa ratownicza na świecie otrzymała certyfikat INSARAG na pięć lat. W 2014 roku z wynikiem pozytywnym odbyła się recertyfikacja grupy, kolejna odbędzie się w tym roku na poligonie w Żaganiu.

Od tamtej pory Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza USAR POLAND prowadziła działania po trzęsieniu ziemi na Haiti (2010 r.) i w Nepalu (2015 r.)

Warto dodać, że obecnie USAR POLAND tworzą strażacy, psy i sprzęt z Komend Miejskich PSP w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wałbrzychu, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, przewodnicy z psami z Komendy Miejskiej PSP w Katowicach i funkcjonariusze Komendy Głównej PSP.

Foto. KG PSP

o autorze

Redakcja/Łukasz