Według badań przeprowadzony w USA i Finlandii 60 % strażaków umiera na różnego rodzaju nowotwory, dlatego instruktorzy CFBTpl postanowili rozpocząć propagowanie wiedzy odnośnie badań, profilaktyki i rozwiązań.

Poniżej pełna informacja zamieszczona na profilu CFBT.pl na Facebooku:

Nie od dziś znany jest nam temat profilaktyki nowotworowej w straży pożarnej. Prowadząc warsztaty czy szkolenia zawsze przywiązujemy do niej dużą wagę. Używamy maseczek pyłowych, stosujemy rękawice nitrylowe, dzielimy teren ćwiczeń gorących na strefy czyste i brudne. Również jednym z punktów statutu cfbt.pl jest propagowanie wiedzy na ten temat. Nic więc dziwnego, że podjęliśmy kolejny krok na drodze walki o zdrowie/życie polskich strażaków

Na zachodzie dostępnych jest wiele badań dowodzących, że największym zabójcą strażaków nie jest ogień, lecz nowotwór. Umiera na niego aż 60% strażaków (w krajach, w których prowadzone są takie statystyki). Jak jest w Polsce? Zadzwoniliśmy do Krajowego Rejestru Nowotworowego żeby zapytać o uwzględnienie strażaka w statystyce. Niestety dowiedzieliśmy się, że formularz rejestracji nowotworu nie wymaga podania wykonywanego zawodu, jakby nie miało to żadnego znaczenia. Odesłano nas do Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Niestety również tam rozłożono ręce. Aby powstała taka statystyka, Minister Zdrowia musiałby zlecić zebranie danych konkretnie pod tym kątem.

W tym momencie pomyśleliśmy o fundacjach pozarządowych zajmujących się walką z nowotworami. Wszak strażaków zawodowych w Polsce jest około 30000 a ochotników około 700000 strażaków ochotników (z czego około 450000 czynnych), więc jest o kogo walczyć.

Znów się jednak rozczarowaliśmy… Fundacje Rak’n’Roll i Alivia nie wykazały zainteresowania tematem. Pojawiło się też stwierdzenie, że pomagają osobom już chorującym a nie zagrożonym chorobą… Wstępnie zainteresowała się tematem Fundacja Onkocafe, która wyraziła chęć propagowania tej wiedzy wśród Polaków, w ten sposób docierając do strażaków.

Na całym świecie widać wyłaniające się zainteresowanie i co ważniejsze – działania zmierzające do poprawy stanu rzeczy. Nie pozostawajmy w tyle! Musimy o tym mówić. Głośno i często! Strażacy zmagają się z większością nieszczęść, jakie dotykają społeczeństwo. Latami narażeni są na przewlekłą ekspozycję na czynniki szkodliwe dla zdrowia – w tym szczególnie czynniki rakotwórcze. Walczmy o to, aby rozszerzyć katalog chorób związanych z wykonywaniem tego zawodu. Tak dla strażaków PSP jak i OSP, ZSP czy WSP! Pożar nie zna różnicy, rak nie wybiera po emblemacie na ramieniu. Tak jak w innych dziedzinach tak i w tej walce strażacy są w jednej drużynie. A kto jest jeszcze w tej drużynie z nami? Sprawdźmy to!

Zacznijmy ogólnokrajową kampanię uświadamiającą.

Prosimy wszystkich – pojedyncze osoby, firmy, instytucje – o udostępnienie tego postu. Pokażcie, że temat nie jest Wam obojętny. Nagłośnijmy sprawę na cały kraj! Opowiadajcie o tym zaprzyjaźnionym mediom, funkcjonariuszom urzędów, samorządom i organom administracji państwowej. Nie pozwólcie, aby wszystko toczyło się nadal bez zauważenia tego ważnego problemu.

My będziemy propagować dostępną w innych krajach wiedzę odnośnie badań, profilaktyki, rozwiązań – tak jak z resztą do tej pory. Wy pomóżcie nam, aby ów głos był zauważony. Razem – dla nas samych i naszych najbliższych.

Nasz pierwszy pomysł jest taki: zwracamy się do wszystkich firm oferujących sprzęt strażacki o udostępnienie postu i zadeklarowanie chęci nagłośnienia akcji. My opracujemy ulotkę, a Wy wydrukujecie ją i będziecie dołączać do oferowanego sprzętu. Zacznijmy tak i idźmy dalej. Co Wy na to? Jesteście z nami? Jesteśmy RAZEM?

Hasztag akcji to #zdrowy_raKtownik

Polski Serwis Pożarniczy Remiza.pl wspiera akcję!

o autorze

Redakcja/Łukasz