W pierwszy dzień targów World Rescue Services & Public Safety odbyły się wykłady oraz ćwiczenia znanej wielu z Was grupy cfbt.pl. Koledzy podzielili się wiedzą odnośnie środków ochrony indywidualnej oraz współczesnym podejściem do tematyki gaszenia pożarów wewnętrznych. W części praktycznej miały miejsce ćwiczenia z prądami gaśniczymi oraz zajęcia typu demo (prezentacja zjawisk pożarowych) w komorze ogniowej.

W części pierwszej grupa strażaków przećwiczyła techniki operowania prądami gaśniczymi (krótki i długi puls, malowanie i ołówkowanie oraz omiatanie), a także postępowanie przy otwieraniu drzwi. Omówiono też pakiet wężowy (tzw. slimak). Podczas ćwiczenia korzystano z odcinków wężowych o średnicy W42.

W kolejnej części odbyły się zajęcia w komorze ogniowej. Po instruktażu BHP i omówieniu przebiegu uczestnicy udali się do komory, gdzie odbyło się ćwiczenie gorące. Warto podkreślić, że przebieg ćwiczenia był wystandaryzowany i zgodny z obowiązującym programem szkolenia zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP.

_DSC0923W trakcie ćwiczenia uczestnicy mogli obserwować rozwój pożaru, towarzyszące zjawiska (piroliza, konwekcja, oddziaływanie promieniowania, powstawanie stref w pożarze) a także brać czynny udział poprzez możliwość obsługi prądownicy i podawanie prądów gaśniczych w gazy pożarowe raz na palące się paliwa.

To tylko jeden z epizodów, które można zobaczyć podczas targów w Nadarzynie. Na poligonie ćwiczą studenci z SGSP, można zobaczyć symulowane akcje ratunkowe, pożary, a także zobaczyć w akcji Heavy Rescue SGRT OSP Mosina.  Serdecznie zapraszamy!

Więcej zdjęć, tekstów wkrótce!

o autorze

Redakcja