W miejscowości Chorula pod Opolem w piątek, 5 września 2008r., po godzinie 19:00 płonęła fabryka farb Chespa. Gęstą chmurę dymu dało się zobaczyć nawet z odległych o kilka kilometrów miejscowości. Z żywiołem walczyło 25 zastępów straży pożarnej.

Pożar fabryki ostatecznie skończył się 4 rannymi osobami. Strażakom około północy udało się ugasić ogień. Do tej pory nie udało się jeszcze ustalić przyczyny pożaru, wiadomo jedynie, że o tej porze w zakładzie nie miało prawa być nikogo (oświadczenie właścicieli fabryki).

– Pożar został już opanowany, nie rozprzestrzenia się. Budynek jest już dogaszany. Zasłabła jeszcze jedna osoba, którą zabrała karetka – mówił w TVN24 Leszek Chimowicz, strażak biorący udział w akcji.

Ranni – pierwsza osoba to pracownik firmy (lekkie obrażenia i zatrucie) który został przewieziony do szpitala, dwie następne osoby to strażacy biorący udział w akcji (jeden z nich musiał zostać przewieziony do szpitala – zatrucie oparami, dymem).

– Ranny pracownik został odwieziony z poparzeniami do szpitala. Po opatrzeniu został zwolniony do domu – poinformował podinsp. Jarosław Dryszcz z zespołu prasowego opolskiej policji.

Żywioł ogarnął ponad 3500 metrów kwadratowych, tj. prawie cały teren fabryki. Zniszczone zostały dwie hale, zawalił się także dach hali co zmusiło strażaków do użycia specjalistycznego sprzętu.

Nieoficjalnie mówi się, że ogień pojawił się w wyniki działania rozpuszczalników na bazie alkoholu – substancji niezbędnych do produkcji i mieszania farb. Według 24opole.pl w płonącej fabryce znajduje się ponad 60ton takich rozpuszczalników – to pokazuje, jak bardzo niebezpieczna akcja czekała na opolskich strażaków.

Miejscowa policja zaleciła mieszkańcom, aby nie otwierali drzwi ani okien – chociaż opary znajdujące się w fabryce nie są szkodliwe dla ludzi, to mieszkańcy mogą ucierpieć z powodu zadymienia. Na szczęście podczas pożaru pogoda była bezwietrzna, więc dym unosił sie pionowo, ale nie wiadomo jak długo taki stan się utrzyma.

Info, foto, video: 24opole.pl, tvn24.pl

o autorze

Redakcja