8 września 2013 roku w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie) podczas spotkania laureatów XX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik, XX Konkursu na Pamiętniki, Wspomnienia, Relacje i Opracowania „Z dziejów OSP”- miało miejsce rozstrzygniecie Ogólnopolskiego Konkursu na Wspomnienia „Ocalić od zapomnienia” ogłoszonego przez ZOSP RP.

Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży historii OSP oraz pokazanie wpływu Ochotniczej Straży Pożarnej na rozwój miejscowości i regionu. Młodzież zrzeszona w drużynach pożarniczych miała za zadanie przesłać wspomnienia w dowolnej formie: nagranie dźwiękowe, film lub spisana wypowiedź.

Na konkurs wpłynęło 13 prac. Wśród nich były nagrania, spisane wspomnienia starszych strażaków, jak i filmy obrazujące dawne i współczesne życie jednostek OSP. Dla młodzieży była to doskonała podróż w przeszłość, by poznać historię swojej jednostki, z kolei dla strażaków okazja do wspomnień. Podczas tworzenia prac konkursowych w niejednym oku zakreciła się łza wzruszenia. Integracja kilku pokoleń, wspólna praca nad odtworzeniem dziejów, odkrycie w dziadku, czy sąsiedzie bohatera – to lekcja historii i wspaniała przygoda, która na długo pozostanie w pamięci młodzieży.

Jury w składzie prof. dr hab. Piotr Matusak, dr Janusz Gmitruk, mgr Ewa Korolewska nagrodziło pieć najlepszych prac przyznajac kolejno miejsca :

&

I. MDP Backdraft OSP Kobierno, woj. wielkopolskie

II. Natalii i Rafałowi Osmęda z OSP Więckowice, woj. małopolskie

III. MDP OSP Szczerzyny, woj. małopolskie

IV. Szkolnemu Kołu Regionalnemu „Wierzba” działającemu w Publicznym Gimnazjum w Wierzbnie, woj. mazowieckie

V. MDP OSP Pcim, woj. małopolskie.

Spotkanie laureatów wszystkich konkursów ogłoszonych przez Komisję Historyczną Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zgromadziło w Ciechocinku osoby z całej Polski zajmujące się dokumentowaniem i spisywaniem w różnej formie historii polskich straży pożarnych. Świetna atmosfera, przepełniona życzliwością sprzyjała zawieraniu nowych znajomości i wymianie doświadczeń.&

o autorze

Redakcja