Wojskowa Straż Pożarna Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu została doposażona w ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy.

Pod jego zabudowę firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne wykorzystała trzyosiowe podwozie Scania P450 XT 6×6.

Zabudowała została podzielona na trzy części: sprzętowy, ze zbiornikami i pompowo-sprzętowy. Posiada pięć skrytek – po dwie z każdej strony oraz jedną z tyłu. Zamykane są one żaluzjami aluminiowymi. Dach w formie podestu roboczego.

Na wyposażeniu wozu znajdują się dwa zbiorniki wykonane z kompozytów, pierwszy o pojemności 8000 litrów na wodę, drugi o pojemności 800 litrów na środek pianotwórczy, agregat proszkowy AP 180, o pojemności 180 kg proszku, agregat śniegowy z 60 kg dwutlenku węgla i autopompę o wydajności 6500 litrów na minutę.

Do tego działka, zderzakowe wodno-pianowe o wydajności 1600 litrów na minutę i dachowe wodno-pianowo-proszkowe o wydajności 3200 litrów na minutę lub 10 kilogramów na sekundę proszku. Sterowanie działkami odbywa się za pomocą joysticków umieszczonych w kabinie kierowcy.

Wartość samochodu to ponad 1,8 mln zł. W 2022 roku identyczną Scanię otrzyma Wojskowa Straż Pożarna Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych – Drawsko.

Foto. Szczęśniak 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl