Rekordowa dostawa sprzętu dla PSP i zmiany w naborze to najważniejsze według naszego serwisu wydarzenia w 2018 roku. Co jeszcze nas czeka? Przeczytaj!

1. DAR i KOLEJ. Do jednostek Państwowej Straży Pożarnej w całym kraju trafią samochody i sprzęt zakupiony w ramach dwóch projektów – „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych” i „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”.

350 mln zł dla PSP. DAR i KOLEJ lista

DAR I KOLEJ – stan realizacji

2. PSP na zakupach. Zostaną ogłoszone przetargi w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”.

Lista odbiorców projektu ‚Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’

3. Kolejny rok realizacji ‘Programu modernizacji’, na 2018 rok dla Państwowej Straży Pożarnej zapisano 361 mln zł, OSP włączonych do KSRG – 84 mln zł, a dla pozostałych jednostek OSP – 41 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone m.in. remonty, modernizację lub budowę nowych strażnic oraz zakup samochodów ratowniczo – gaśniczych i sprzętu.

4. Zmiany w naborze. Prawdopodobnie w tym roku zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej. Początkowo rozporządzenie miało obowiązywać od 1 stycznia, ale prace przedłużają się.

Będą zmiany w naborze do Państwowej Straży Pożarnej!

5. W dniach 7-9 czerwca na terenie Targów Kielce odbędzie się druga edycja Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych IFRE-EXPO.

6. Śmigłowce. Ministerstwo Środowiska w pierwszej połowie roku dokona przeglądu zgłoszonych przedsięwzięć do ‘Programu Infrastruktura i Środowisko’ i być może Komenda Główna PSP otrzyma dofinansowanie unijne na zakup śmigłowców.

Co dalej ze śmigłowcami dla PSP? Sprawdziliśmy

7. Nowe samochody. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg na dostawę nowych samochodów dla jednostek Wojskowej Straży Pożarnej.

Plany zakupowe Wojskowej Straży Pożarnej na 2018 rok

8. Nowość. Scania wprowadzi na rynek nowe podwozia.

Nowa Scania CrewCab wkrótce w polskiej straży pożarnej

9. Niepodległa. W 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości. W uroczystości prawdopodobnie włączą się jednostki OSP i Komendy PSP.

10. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich (9-25  lutego) w południowokoreańskim Pjongczangu wystąpi Zbigniew Bródka, strażak z Komendy Powiatowej PSP w Łowiczu.

Strażak z Łowicza jedzie na Igrzyska Olimpijskie

o autorze

Redakcja/Łukasz