24 kwietnia 2017 roku na terenie gminy Klembów odbyły się ćwiczenia gminne pk. „WYPADEK 2017” z zakresu ratownictwa technicznego.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenia gotowości bojowej jednostek OSP z terenu gminy Klembów, oraz usprawnienie koordynacji akcji ratunkowej z jednostkami z terenu powiatu Wołomińskiego.

W celu przeprowadzenia ćwiczeń zorganizowano symulacje wypadku drogowego o charakterze masowym.  W ćwiczeniach uczestniczyło pięć rozbitych samochodów, 11 osób poszkodowanych w tym dziecko i 1 osoba śmiertelnie ranna a to wszystko na wąskiej krętej drodze, biegnącej przez las. Dodatkowym utrudnieniem był wybuch i pożar jednego z aut.

Chcąc odwzorować pełen realizm zdarzenia, jednostki OSP nie były wcześniej informowane o planowanych ćwiczeniach. Czas dojazdu, udzielenie pomocy, dowodzenie akcja do momentu przyjazdu JRG z Wołomina a także siły, które przybyły na miejsce zdarzenie były oceniane przez m.in Powiatową Komendę Państwowej Straży Pożarnej z Wołomina.

Z uwagi na fakt, że były to ćwiczenia zorganizowane przez Urząd Gminy w Klembowie inne jednostki z KSRG sąsiednich gmin nie zostały zadysponowane.

Na miejsce zdarzenia przybyły jednostki JRG Wołomin, OSP Dobczyn, OSP Klembów, OSP Krusze, OSP Roszczep oraz Komenda Powiatowa Policji z Wołomina. Ich głównym zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ugaszenie pożaru, posegregowanie rannych, wydobycie z aut oraz udzielenie pomocy medycznej a także, wyznaczenie objazdu. Otwarte złamania, rozbite głowy, zatrzymanie akcji serca, zmiażdżone nogi, poparzenia to część zadań z jakim musieli zmierzyć się ochotnicy. Nad prawidłowym udzieleniem pomocy medycznej czuwali lekarze z Centrum Medycznego z Radzymina.

Na sam koniec oczywiście były podsumowania i wnioski, głos zabrał Wójt Gminy Klembów Pan Rafał Mathiak oraz pełniący obowiązki Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie Pan Andrzej Wysocki. Od strony czysto technicznej wypowiedział się Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej  mł. bryg. mrg inż. Michał Mazur. Wszyscy jednomyślnie zaznaczyli, że takie ćwiczenia są jak najbardziej potrzebne, bo nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie czas, aby nabyte umiejętności na ćwiczeniach użyć w prawdziwej akcji. Nie zabrakło również  przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji oraz Gminy Tłuszcz.

Foto. Anna Piasecka

o autorze

Redakcja/Łukasz