W ubiegłym tygodniu na terenie Nadleśnictwa Ustroń, Leśnictwo Dobka odbyły się ćwiczenia Kompanii Gaśniczej OSP nr 3 Cieszyn Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w związku z długotrwałym okresem występowania wysokiej temperatury oraz licznymi pożarami lasów na terenie powiatu cieszyńskiego została postawiona w gotowości Kompania Gaśnicza OSP nr 3. W dniu 30.08 o godzinie 10:10 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie wpływa zgłoszenie od turysty, który widzi dym wydobywający się z lasu w rejonie Ślepej Dobki. Z wstępnych informacji wynika że pożarem objęte może być 30 a lasu. Dyżurny korzystając z map ustala iż pożar może znajdować się w rejonie oddziału 29 i informuje o tym fakcie przedstawiciela Nadleśnictwa Ustroń. W momencie przybycia pierwszych zastępów na miejsce pożar osiąga już powierzchnię około 80 a. Kierujący działaniem ratowniczym zgłasza zapotrzebowanie na zadysponowanie kompanii gaśniczej OSP.

Jak informuje Komenda Powiatowa PSP w Cieszynie, ćwiczenia polegały na zbudowaniu zaopatrzenia wodnego oraz ugaszeniu pożaru lasu w rozwinięciu oskrzydlającym. Dodatkowo sprawdzone zostało:

  • doskonalenie taktyki prowadzenia działań gaśniczych podczas terenów leśnych,
  • doskonalenie współdziałania jednostek PSP i OSP,
  • współdziałanie PSP z przedstawicielami Lasów Państwowych,
  • doskonalenie zasad łączności na terenie działań,
  • sprawdzenie możliwości logistycznych zabezpieczenia akcji związanej z pożarem lasu.
  • W sumie w ćwiczeniach udział wzięło 25 zastępów straży pożarnej.

Foto. KP PSP Cieszyn

o autorze

Redakcja/Łukasz