Ćwiczenia “LODOWE 2018” w powiecie sokołowskim

Grupy i sekcje ratownictwa wodno-nurkowego z województwa mazowieckiego wzięły dzisiaj udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie pod kryptonimem ‘LODOWE 2018’.

Ćwiczenia odbyły się na terenie zbiornika wodnego „Niewiadoma” w powiecie sokołowskim. Składały się z trzech scenariuszy:

  1. samochód z nieznaną substancją chemiczną zatonął przy tamie

Kierowca samochodu osobowego wjechał na pokrywę lodową zbiornika retencyjnego w celu wylania nieznanej substancji chemicznej. Lód zarwał się pod ciężarem pojazdu w okolicach tamy. Z beczki znajdującej się w bagażniku pojazdu wypływa nieznana substancja chemiczna. Sytuację widzieli wędkarze, jeden z nich poinformował o zdarzeniu straż pożarną w Sokołowie Podlaskim.

  1. załamanie pokrywy lodowej pod awionetką.

Pilot odbywający lot kontrolny awionetką awaryjnie lądował na tafli lodowej zbiornika retencyjnego. Po udanym przyziemieniu lód się załamał, a w konsekwencji dziób awionetki wraz ze znajdującym się w kabinie pilotem znalazł się pod wodą. Okoliczni mieszkańcy zauważyli zdarzenie oraz natychmiast zgłosili je pod numer alarmowy 112.

  1. zdarzenie masowe pod lodem.

Grupa ludzi spacerowała po lodzie, który pod ciężarem grupy osób zarwał się. Wszyscy wpadli do wody. Dwie osoby utrzymują się na powierzchni przy krawędzi przerębla reszta zniknęła z pola widzenia.

Ćwiczenia miały na celu m.in.:

  • sprawdzenie gotowości operacyjnej pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej biorących udział w ćwiczeniach,
  • doskonalenie współdziałania i koordynacji działań ratowniczych specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno-nurkowego wojewódzkiego i centralnego odwodu operacyjnego,
  • doskonalenie umiejętności w zakresie sprawiania sprzętu ratownictwa wodnego i nurkowego, techniki poszukiwania osób pod lodem, lokalizacji i wydobycia osób spod lodu, ratownictwa wodno-nurkowego w warunkach zimowych i udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wodzie.
  • rozpoznanie operacyjne akwenu.

W ćwiczeniach udział brały Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego ‘WARSZAWA-5’, ’RADOM-5’, ’MAKÓW-5’, ’PŁOCK-5’ i Specjalistyczne Sekcje Ratownictwa Wodno- Nurkowego ‘KOZIENICE’, ’WYSZKÓW’, ’PRZASNYSZ’, ’OSTROŁĘKA’. W sumie 70 strażaków, 15 samochodów i pięć łodzi.

Exit mobile version