Dzisiaj pod Suwałkami na jednym z obiektów drogowych w ciągu nowo budowanej drogi międzynarodowej E67 Via Baltica odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem ‘OBWODNICA 2019’.

Scenariusz zakładał, że w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych (oblodzenie jezdni w wyniku zamarzania na nawierzchni drobnego opadu deszczu), kierujący samochodem osobowym na drodze ekspresowej w ramach drogi S 61 wjeżdżając na węzeł komunikacyjny zauważa spadający ładunek z pojazdu ciężarowego i zaczyna gwałtownie hamować. Jadące za nim pojazdy nie zdążyły wyhamować i kolejno najeżdżały na siebie powodując karambol.

Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości potencjału ratowniczego województwa podlaskiego w zakresie prowadzenia działań ratowniczych w trakcie katastrof w ruchu lądowym, kierowania i koordynacji działań prowadzonych przez służby ratownicze i podmioty współdziałające w zakresie ratowania życia, zdrowia i środowiska podczas zdarzenia masowego.

W ćwiczeniach ‘OBWODNICA 2019’ udział wzięły wydzielone siły i środki straży pożarnej z powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, białostockiego, łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego, sokólskiego i oleckiego, Zespoły Ratownictwa Medycznego z WSPR Suwałki, ‘Olmedica’ i 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, policja, straż graniczna, przedstawiciele zespołów zarządzania kryzysowego i GDDKiA. W sumie 110 osób ćwiczących i 40 organizujących ćwiczenia.

Foto. KW PSP Białystok

o autorze

Redakcja/Łukasz