W poniedziałek w powiecie świeckim przeprowadzone zostały największe w ostatnich latach  ćwiczenia pod kryptonimem ‘KOORDYNACJA 2018’.

Scenariusz zakładał, że na Jeziorze Radodzierz doszło do awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego z blisko 100 osobami na pokładzie. W wyniku zrzutu paliwa przed awaryjnym lądowaniem doszło do pożaru lasu. W wyniku uderzenia o taflę wody samolot rozpadł się na dwie części. Przednia część znalazła się na brzegu, druga, tylna część kadłuba wraz ze skrzydłami pozostała w wodzie i opadła na dno.

W ćwiczeniach brało udział 38 zastępów straży pożarnych oraz pięć łodzi i trzy pontony, specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego, grupa wodno-nurkowa, sonar, kontener kwatermistrzowski oraz samochód dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Do gaszenia lasu wykorzystano samolot gaśniczy Dromader. W ćwiczeniach brali udział także: Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, Kujawsko–Pomorski WOPR, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy, Lotnicze Pogotowie Ratownicze w Bydgoszczy, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Nadleśnictwo Osie, Leśnictwo Osiny, Leśnictwo Średnik.

Foto. st. kpt. Arkadiusz Piętak, kpt. Leszek Baniecki, KPUW

o autorze

Redakcja/Łukasz