W środę przed południem w okolicach głogowskiej Mariny zostały przeprowadzone wspólne ćwiczenia służb pod kryptonimem ‚LAGUNA 2017’.

Scenariusz.

Pasażerowie wchodzą na pokład statku pasażerskiego Laguna. Jeszcze nie wiedzą, że godzinny rejs po Odrze zamieni się w koszmar. Maszyna odbiła od brzegu i wszystko przebiegało zgodnie z planem, jednak około 10:00 na pokładzie zostaje odcięty prąd. W powietrzu unosi się zapach spalenizny. Kapitan nadaje sygnał alarmowy. Do KP PSP w Głogowie wpływa zgłoszenie o pożarze w maszynowni statku.

W bardzo krótkim czasie zwodowano 8 łodzi. Gdy statek wypływał, na pokładzie znajdowały się 34 osoby. Sytuacja była na tyle dramatyczna, że za burtę wyskoczyły 3 osoby, którym na pomoc ruszyła łódź z Huty Miedzi Głogów. Ratownicy wyławiają po kolei wszystkich poszkodowanych i transportują łodziami na brzeg. Kierujący działaniami służb zadecydował o rozstawieniu szpitala polowego oraz segregacji TRIAGE. Kilka osób zostało zakwalifikowanych jako „czerwone”, czyli ich stan jest ciężki. W tym czasie kolejna grupa strażaków z łodzi przystąpuje do gaszenia pożaru w maszynowni.

Ze strony straży pożarnej w ćwiczeniach udział wzięli strażacy z JRG Głogów, Osp Ruszowice, OSP Serby, OSP Dobrzejowice, OSP Kotla, OSP Białołęka, OSP Grębocice, OSP ORW Głogów, JRG-H Głogów i SGRW-N Legnica-1.

Foto. Fotografia Ratownictwa Z Głogowa

o autorze

Redakcja/Łukasz