Dnia 12.07.2017, około godziny 10:30, do Stanowiska Kierowania KM PSP w Jeleniej Górze, wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w Jakuszycach.

Na miejsce zdarzenia zostają zadysponowane jednostki straży pożarnej z Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego oraz kompania gaśnicza „Lwówek Śląski”. Na szczęście to tylko scenariusz dzisiejszych ćwiczeń, które odbyły się w Jakuszycach.

W punkcie koncentracji sił i środków zorganizowano odprawę, podczas której podzielono teren akcji na odcinki bojowe oraz rozdzielono zadania.

Głównym celem ćwiczeń było ugaszenie pożaru lasu. Z powodu szybko kończącej się wody w pojazdach gaśniczych, zostaje podjęta decyzja o zbudowaniu stanowiska wodnego nieopodal pożaru – w punkcie czerpania wody. Kolejna decyzja KDR to przetłaczanie wody na odległość około kilometra ze zbiornika przeciwpożarowego, który znajduje się w lesie. Do tego celu został wykorzystany samochód wężowy wraz z agregatem pompowym na przyczepie.  W ostateczności pożar został ugaszony.

Wszystkie zadania były oceniane przez delegację z KW PSP we Wrocławiu. Jest to okazja do sprawdzenia w terenie różnych technik i sposobów walki z pożarem, przy wykorzystaniu posiadanego sprzętu oraz sprawdzenie współpracy i koordynacji jednostek podczas działań.

Ćwiczenia „Zaskoczenie 2017” to cykl ćwiczeń zleconych przez Komendanta Głównego PSP każdej Komendzie Wojewódzkiej PSP. Niedawno mieliśmy do czynienia z zagrożeniem powodziowym podczas ćwiczeń w Rakowicach Małych. Kolejny epizod, czyli pożar lasu odbył się dzisiaj w Jakuszycach.

W tym czasie rejon operacyjny JRG nr 1 w Jeleniej Górze, był zabezpieczany przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowie Sudeckim.

W ćwiczeniach udział wzięły następujące jednostki:
– KM PSP Jelenia Góra,
– JRG 1 Jelenia Góra,
– KM PSP Lwówek Śląski,
– JRG Lwówek Śląski,
– OSP Szklarska Poręba,
– OSP Łomnica,
– OSP Sosnówka,
– OSP Pilchowice,
– Zarządzanie Kryzysowe.

Tekst, foto. Michał Guz/Jeleniagora998.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz