16 września na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski zostały przeprowadzone ćwiczenia pod kryptonimem ‘LAS 2021’.

W ćwiczeniach udział wzięły wydzielone siły i środki Komendy Powiatowej PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim i jednostek OSP z terenu powiatu ostrowieckiego oraz przedstawiciele nadleśnictwa, grupa ratownictwa PCK, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, pogotowie ratunkowe i policja. W sumie około 150 osób i 27 pojazdów.

Założeniem ćwiczeń był pożar lasu w leśnictwie Zwierzyniec na powierzchni łącznej 18 ha. W wyniku pożaru poszkodowane zostały 3 osoby. Akcja gaśnicza trwała około 5 godzin. Punkt czerpania wody do gaszenia ognisk pożarów znajdował się na terenie Miejskiego Ośrodka Wypoczynkowego „Gutwin” przy leśnictwie Zwierzyniec (około 2 km od pożaru). Dodatkowo pojazdy gaśnicze pobierały wodę z pobliskich wodociągów. Do pomocy w ugaszeniu pożaru lasu zadysponowano aplikacyjnie na miejsce samolot gaśniczy, który zrobił dwa zrzuty wody na strategiczne miejsca pożaru drzewostanu leśnego. Drugi epizod natomiast obejmował działania specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Ostrowiec 2”, która miała za zadanie miedzy innymi opanować wyciek substancji niebezpiecznej z roszczeniowego zbiornika porzuconego w lesie. Po zakończeniu manewrów podsumowano je wspólnie ze wszystkimi osobami biorącymi udział w manewrach – przekazała Komenda Powiatowa PSP. 

Foto. KP PSP Ostrowiec Św. 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz