W dniu dwudziestego trzeciego marca br., o godzinie 20:30, Miejskie Stanowisko Kierowania w Bydgoszczy odebrało zawiadomienie o pożarze Bursy przy ul. Swarzewskiej 2. Na miejsce natychmiast dyspozytor wysłał trzy zastępy z JRG 1.

[galeria=3,prawa]Opiekunowie oraz dyrekcja ewakuowały młodzież (około 110 osób) jeszcze przed przybyciem straży. Pożar wybuchł na 3-cim piętrze, a z informacji uzyskanych od dyrektorki ośrodka stwierdzono, że na ostatnim (4-tym) piętrze budynku znajduje się jeszcze jedna osoba. Przystąpiono do budowy linii gaśniczej oraz zaczęto rozstawiać drabinę mechaniczną Iveco Magirus. Pierwsza rota została wysłana na zlokalizowanie pożaru. Ogień szalał w pokój 312 na 3-cim piętrze. Po chwili przystąpiono do gaszenia.

[galeria=6,lewa] W tym samym czasie druga rota przeszukiwała pomieszczenia na ostatnim piętrze. Osoba poszkodowana została znaleziona w pokoju 412 znajdującym się tuż nad miejscem pożaru. Ogień został ugaszony i pierwszy patrol ratowniczy udał się na pomoc drugiej rocie przy poszkodowanym. Ranna osoba znajdowała się w pozycji leżącej i była przytomna, lecz z urazem prawej nogi i podejrzeniem urazu kręgosłupa. Po szybkim badaniu ratownicy usztywnili nogę przy użyciu szyn Kramera oraz bandaży.

[galeria=9,prawa] Następnie przystąpiono do umieszczenia poszkodowanej na desce ortopedycznej. Po owinięciu kocem termicznym oraz zapięciu pasów ratownicy przystąpili do ewakuacji poszkodowanej przez klatkę schodową. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zorganizowane wspólnie przez dyrekcje ośrodka oraz Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 1 w Bydgoszczy. Manewry miały na celu sprawdzenie przygotowania pracowników ośrodka na wypadek prawdziwego pożaru oraz sprawdzenie wiedzy i umiejętności strażaków. Manewry te przebiegały w dwóch epizodach. Pierwszy epizod polegał na zlokalizowaniu i ugaszeniu pożaru, a drugi epizod to ćwiczenia z kwalifikowanej pomocy medycznej z zastosowaniem deski ortopedycznej, co wyjaśnia takie ewakuowanie osoby poszkodowanej ze strefy zagrożenia.

[galeria=22,lewa]Na zakończenie przyszła rozmowa dowódcy akcji z młodzieżą. Niestety w dalszym ciągu wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakim jest pożar i jak ważne jest szybkie ewakuowanie się ze strefy zagrożenia.

W ćwiczeniach udział brały:

  • 301[C]40 GBArt M.Benz 814D,
  • 301[C]25 GCBA M.Benz Actros,
  • 301[C]51 SD37 Iveco Magirus,

Oraz

  • Radiowóz policji.

Jako redaktor Polskiego Serwisu Pożarniczego, chciałbym podziękować Markowi Rucińskiemu oraz całej 3-ciej zmianie za zaproszenie, wspaniałą atmosferę oraz możliwość wzięcia udziału w tych ćwiczeniach.

Artur Żywociński

o autorze

Redakcja