W ubiegłym tygodniu odbyły się trwające 24 godziny ćwiczenia przeciwpowodziowe z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Żołnierzy 151 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Policji.

W ćwiczeniach brało udział ponad 170 osób. Scenariusz zakładał wystąpienie bardzo intensywnych opadów deszczu, w następstwie których miało dojść do gwałtownego wzrostu poziomu wody w dorzeczu Warty doprowadzając zarówno w województwie lubuskim jak i wielkopolskim do ogłoszenia alarmu powodziowego.

Strażacy Państwowej Straży Pożarnej przekazywali żołnierzom i przedstawicielom innych służb wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu działań przeciwpowodziowych tj. wzmacniana i podwyższania wałów przeciwpowodziowych, obsługi pomp pożarniczych wysokiej wydajności, ewakuacji przy użyciu łodzi motorowych i udzielania pomocy przedmedycznej. Z powietrza teren ćwiczeń przeczesywał dron, który miał za zadanie wskazanie miejsc podmycia wałów przez wodę oraz wspomagał poszukiwania osób zaginionych dzięki wykorzystaniu kamery na bliską podczerwień.

Źródło: KW PSP Gorzów Wlkp. 

o autorze

Redakcja/Łukasz