W środę 6 listopada w miejscowości Stary Cykarzew przeprowadzone zostały ćwiczenia pod kryptonimem ‘PRZEJAZD 2019’.

Scenariusz ćwiczeń „Przejazd 2019” przewidywał, że około 10.00 na przejeździe kolejowym na linii nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice, w miejscowości Stary Cykarzew, doszło do zderzenia pociągu towarowego transportującego materiały niebezpieczne z autokarem przewożącym studentów – poinformowała śląska policja.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano kilkanaście zastępów straży pożarnej, w tym wydzielone siły i środki z powiatu częstochowskiego, Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego DĄBROWA GÓRNICZA-GLIWICE i Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ‘CZĘSTOCHOWA’. Zadaniem strażaków była m.in. ewakuacja osób poszkodowanych z autobusu i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz rozpoznanie i neutralizację substancji, która wylewa się z uszkodzonej cysterny.

W chwili zdarzenia w autobusie znajdowało się 31 osób. Niestety, 4 z nich poniosło śmierć. 7 osób zostało ciężko rannych i przetransportowano je do szpitali. Pozostali poszkodowani, którzy nie odnieśli poważnych obrażeń, zostali objęci opieką medyczną oraz psychologiczną w miejscowej szkole. W ćwiczeniach uczestniczyli studenci z Politechniki Częstochowskiej, którzy wcielili się w role pasażerów autobusu.

W sumie w ćwiczenia zaangażowano blisko 300 policjantów, strażaków, ratowników medycznych i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Foto. Śląska Policja 

o autorze

Redakcja/Łukasz