W niedzielę, 10 czerwca na nowym odcinku drogi ekspresowej S3 w okolicy Raculi odbyły się ćwiczenia zielonogórskich służb ratowniczych.

Głównym założeniem ćwiczeń było sprawdzenie obowiązujących procedur dotyczących działań ratowniczych na drogach, kontrola współpracy pomiędzy służbami ratowniczymi a zarządcą drogi. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Scenariusz zakładał zdarzenie komunikacyjne z udziałem samochodów osobowych w którym poszkodowanych zostało siedem osób. Dodatkowym zagrożeniem był wyciek materiałów pędnych z rozszczelnionego zbiornika pojazdu oraz pożar jednego z samochodów osobowych.

Podczas oceny, skupiono się głównie na prawidłowym wykorzystaniu procedur alarmowania, dysponowania i przepływu informacji pomiędzy służbami ćwiczącymi, sprawdzeniu organizacji działań ratowniczych na drodze szybkiego ruchu oraz technikach ratowniczych podczas zdarzeń masowych. Na czas trwania ćwiczeń, ruch na całym odcinku został wstrzymany – informuje Komenda Miejska PSP w Zielonej Górze.

W ćwiczeniach brały udział zastępy z JRG1 i JRG2, OSP Racula, OSP Zawada, OSP Stary Kisielin oraz Dyrekcja Regionalna Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja i Wydział Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Foto. kpt. Arkadiusz Kaniak

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl