27 listopada 2015 r. odbyły się ćwiczenia jednostek z Powiatu Warszawskiego Zachodniego na terenie Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach (gm. Ożarów Mazowiecki).

W jednym z pomieszczeń hali, funkcjonującym jako punkt gastronomiczny, dochodzi do zapalenia znajdujących się w nim materiałów. Pożar rozprzestrzenia się, obejmując całe pomieszczenie. Działania gaśnicze pierwszy podejmuje zespół ratowniczo-gaśniczy funkcjonujący w ramach służby porządkowej. Udaje się ewakuować większość osób znajdujących się w hali oraz spowolnić rozwój pożaru. Niestety rosnące zadymienie zmusza pracowników do opuszczenia budynku. Pożar rozwija się. Dochodzi do wybuchu butli z mieszaniną gazów propan-butan 11 kg, wskutek którego poszkodowane zostają osoby znajdujące się w pobliżu a ogień rozprzestrzenia się na kolejne pomieszczenia oraz fragment dachu. Ponadto przejeżdżający w pobliżu kierowca traci panowanie nad pojazdem i uderza w rampę.

Zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej koncentrują działania na pomocy osobom poszkodowanym, w tym ewakuacji osób z budynku, ewakuacji kierowcy pozostającego w pojeździe oraz pracownika przygniecionego wózkiem widłowym. Jednocześnie prowadzone jest natarcie wewnątrz budynku oraz na jego dach, z użyciem drabin mechanicznych i podnośników. Ze względu na panujące warunki pogodowe oraz liczbę osób rannych, na miejscu sprawiany jest ogrzewany namiot pneumatyczny do którego trafiają osoby poszkodowane. Po około godzinie sytuacja jest opanowana.

Ćwiczenia miały na celu zapoznanie się z warunkami prowadzenia akcji ratowniczej w hali oraz występującymi zagrożeniami, doskonalenie współdziałania oraz asekurację w działaniach ratowniczych pomiędzy zakładowym zespołem ratowniczo-gaśniczym a jednostkami PSP i ochotniczych straży pożarnych, doskonalenie zasad użycia sprzętu specjalistycznego, w tym drabin i podnośników, współdziałanie i organizację terenu akcji podczas zdarzeń z dużą ilością osób poszkodowanych oraz weryfikację źródeł zaopatrzenia wodnego.

Tekst: st. kpt. Rafał Własinowicz – KP PSP Warszawa Zachód

Zdjecia: dh Jacek Zgutka

o autorze

Redakcja