We wtorek 18 maja na terenie województwa zachodniopomorskiego przeprowadzono kolejny epizod ćwiczeń pod kryptonimem RENEGADE / SAREX 21, które są organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP.

Scenariusz ćwiczenia przewidywał katastrofę samolotu wojskowego CASA w trudnodostępnym terenie lesisto – bagiennym na terenie powiatu drawskiego, gdzie możliwość dotarcia służb ratowniczych była w znacznym stopniu ograniczona. Samolotem podróżowało 10 osób i według relacji świadków 5 żołnierzy ewakuowało się z pokładu statku powietrznego przy pomocy spadochronów. Dodatkowo wybuchł pożar.

Straż pożarna zaangażowała w działania 47 zastępów, z czego 22 Państwowej Straży Pożarnej, 23 Ochotniczych Straży Pożarnych i dwa z Wojskowej Straży Pożarnej. W sumie 202 strażaków.

W trakcie gaszenia pożaru strażaków wspierał policyjny śmigłowiec Black Hawk, który przy pomocy zbiornika Bambi Bucket wykonał zrzuty wody. Obok załogi śmigłowca jego obsadę stanowili strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 7 w Warszawie.

Foto. DGRSZ 

o autorze

Redakcja/Łukasz