W dniach 26 – 28 września br. w Mielcu odbyły się ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego ‘RZESZÓW-3’.

Ćwiczenia organizowane są cyklicznie w różnych częściach województwa i mają na celu doskonalenie technik ratowniczych oraz współdziałania podczas prowadzenia działań . Przez trzy dni funkcjonariusze mogli przećwiczyć różne warianty założeń z udziałem samochodu ciężarowego, osobowego oraz ciężkiego sprzętu budowlanego. Dodatkowym elementem było wykorzystanie manekina do pozoracji osoby poszkodowanej. Pozwoliło to na symulację prawdopodobnych sytuacji jakie mogą mieć miejsce podczas wypadku komunikacyjnego. Kolejnym założeniem było przemieszczanie elementów konstrukcji oraz betonowych bloków betonowych. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były szkoleniami teoretycznymi, które zostały zrealizowane na terenie jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 PSP w Mielcu.

W skład grupy wchodzi:

321[R]49 – SCRd Scania G480/WISS – JRG 1 Rzeszów
322[R]43 – SCRt Scania G420/WISS – JRG 2 Rzeszów
502[R]48 – SCDź 50 Bumar Łabędy DUT-0502 – JRG-2 Mielec

Dowódcą SGRT jest mł. bryg. Jacek Nita, który na co dzień pełni funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Rzeszowie.

Foto. PSP Mielec

o autorze

Redakcja/Łukasz