W dniach 2-3 listopada przeprowadzone zostały ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego województwa śląskiego pod kryptonimem „Woda 2021”.

Pierwszy dzień ćwiczeń realizowany był na jeziorze żywieckim i zaporze Tresna. Scenariusz zakładał, że  na drodze, na wysokości zapory doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych.

Drugiego dnia ćwiczenia przeprowadzono na zbiorniku Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV) w Dąbrowie Górniczej. Pierwszy epizod scenariusza zakładał, że na jednej z wysp na zbiorniku Pogoria IV znajduje się grupa osób, które nie potrafią samodzielnie opuścić wyspy, a drugi zakładał, że wyniku intensywnych opadów deszczu wzrósł gwałtownie poziom wody w zbiorniku Pogoria IV, w wyniku czego podtopieniu uległy zabudowania znajdujące się na brzegu zbiornika.

W ćwiczenia zaangażowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Bytomia, Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego z Jastrzębia-Zdroju i Tarnowskich Gór, Kompanię Ewakuacyjną Powodziową  „Katowice 1” i Kompanię Specjalną Powodziową ‘Katowice 2’. W sumie 79 strażaków i 29 samochodów.

Foto. KW PSP Katowice

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl