We wtorek, 19 maja 2015 roku, na przystanku PKM Gdańsk Matarnia, przy ul. Budowlanych, odbyła się pierwsza seria ćwiczeń z udziałem służb ratowniczych.

Ćwiczenia na przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitarnej Gdańsk Matarnia zostały zorganizowane we współpracy ze strażakami z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Gdańsku. Symulacja wypadku odbyła się w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bezpieczeństwa na budowie. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad kierownicą, wpadł w poślizg, przebił barierki, a następnie spadł z wiaduktu na peron, gdzie uderzył w stojącą na torach lokomotywę. Auto, w którym znajdowały się dwie pasażerki, stanęło w płomieniach. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru pod stojącą lokomotywą, wykonaniu przy użyciu narzędzi hydraulicznych dostępu, a następnie ewakuacji dwóch osób poszkodowanych z pojazdu. Cała akcja ratunkowa trwała około 30 minut. Na miejscu był obecny Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku – mł. bryg. Jacek Noga.

cam01608

Symulacja miała na celu przygotowanie się do realnego zagrożenia, jakie mogłoby powstać na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W najbliższym czasie planowane są kolejne ćwiczenia, które zakładają m.in. ewakuacje pasażerów z pociągu, który został unieruchomiony na nasypie kolejowym.

Fot. Pomorska Kolej Metropolitalna

o autorze

Redakcja