30 października na terenie na teren hali widowiskowo- sportowej przy ul. Świętokrzyskiej Komenda Powiatowa PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadziła ćwiczenia pod kryptonimem ‘WIDOWISKO 2018’.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że podczas międzyszkolnych rozgrywek piłkarskich zamaskowany mężczyzna wyciągnął z plecaka podejrzaną paczkę, którą rzucił w kierunku boiska. Ze środka wysypał się niezidentyfikowany proszek. Osoby stojące obok były zdezorientowane, i mocno zaniepokojone  na wybuch paniki nie trzeba było długo czekać. Na trybunach znajdowała się młodzież z wielu ostrowieckich szkół.

Głównym celem manewrów było sprawdzenie praktycznych możliwości jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz innych podmiotów i służb ratowniczych na wypadek zdarzenia masowego z udziałem dużej ilości osób poszkodowanych i zagrożonych.

Ratownicy w pierwszej fazie musieli poradzić sobie z ewakuacją przerażonych dzieci, rozpoznaniem, zebraniem i neutralizacją niebezpiecznej substancji,  dekontaminacją sprzętu i poszkodowanych ludzi. Oprócz działań dotyczących środków chemicznych i radioaktywnych realizowanych przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Ostrowiec 2” i  „Kielce 1”, ratownicy musieli zmierzyć się ze skomplikowanym wypadkiem drogowym i uwięzionymi w pożarze szatni sportowcami.

W działaniach wzięło udział łącznie ponad 200 osób i 30 samochodów. W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy PSP i OSP, przedstawiciele zarządzania kryzysowego szczebla gminnego i powiatowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Grupa Ratownicza PCK i ZHP, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Pozorację pomogli wykonać uczniowie Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Św. Zakładu Doskonalenia zawodowego w Kielcach.

Foto. st. kpt. Radosław Sidor, KP PSP Ostrowiec Św.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl