W sobotę 11 lipca br. Pomorska Łączność Kryzysowa OSP Gdańsk – Zachód we współpracy  z Ochotniczą Strażą Pożarną w Helu, Stowarzyszeniem Strzeleckim, Kolekcjonerskim i Rekonstrukcyjnym „Sagittarius” w Redzie oraz Gdyńskim Klubem Eksploracji Podziemnej, przeprowadziła ćwiczenia z zakresu łączności kryzysowej.

W wyniku nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem, półwysep Helski został odcięty od prądu. Uszkodzeniu uległa również infrastruktura telekomunikacyjna. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana grupa organizująca stanowisko łączności pomiędzy Sztabem w OSP Hel, a Stanowiskiem Kierowania Pomorskiej Łączności Kryzysowej zlokalizowanym w schronie w Gdyni – Leszczynkach. Dodatkowo została uruchomiona stacja w Warszawie zapewniająca współdziałanie na poziomie krajowym.

Przy wykorzystaniu dostępnych częstotliwości na pasmach 80, 40, 20, 4 i 2 metry udało się uzyskać stabilną komunikację ze sztabem w Helu co pozwoliło na bezproblemowy przepływ informacji drogą radiową pomimo zróżnicowanego terenu, miejskiej zabudowy oraz zakłóceń cywilizacyjnych. Kontakt ze stacją z Warszawy realizowany był na falach krótkich w pasmach 80 i 40 metrów.

Ćwiczenia te były inauguracją działalności Pomorskiej Łączności Kryzysowej jako specjalistycznej grupy Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk – Zachód (wcześniej Gdańsk – Klukowo). Jako pierwsi w Polsce poruszamy temat łączności kryzysowej patrząc na nią pod kątem najbardziej doświadczonej w boju formacji jaką jest straż pożarna. Jako krótkofalowcy staramy się uzupełnić tę dziedzinę stosując własne rozwiązania i doświadczenie. Nasze działania mają za zadanie usprawnić, ulepszyć oraz uzupełnić konwencjonalną sieć radiową straży pożarnej. Jak powszechnie wiadomo bez pewnej komunikacji trudno jest prowadzić sprawne działania ratunkowe, tym bardziej jeśli chodzi o ludzkie życie i mienie. Dlatego też jesteśmy otwarci na współpracę z wszelkimi jednostkami PSP i OSP jak również sympatykami łączności. Zapraszamy na naszą stronę na fb: www.facebook.com/sp2gdz

Autor:  Wojciech Szarpała (SQ2WSZ), Koordynator Pomorskiej Łączności Kryzysowej

o autorze

Redakcja/Łukasz