W dniach 6-7 stycznia na terenie powiatu wyszkowskiego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem ‘LODOWE 2017’ o podtytule „Działania ratownicze pod lodem w warunkach słabej widoczności”.

Do Wyszkowa przyjechały Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego WARSZAWA-5, RADOM-5, PŁOCK-5, SOKOŁÓW-5 oraz Specjalistyczne Sekcje Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Makowa Mazowieckiego, Ostrołęki, Przasnysza, Ciechanowa i Kozienic.

Doskonalenie składało się w dwóch części: teoretycznej w postaci wykładu, prezentacji i debaty oraz praktycznej przeprowadzonej następnego dnia w oparciu o dokumentację służbową i omówione założenia.

Część teoretyczną 06.02.2017r. odbywającą się w sali konferencyjnej KP PSP w Wyszkowie otworzył st. bryg. Waldemar Dejneko – Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Warszawie. Doskonalenie było zorganizowane przez Wydział Operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Część praktyczną odbyła się na zbiorniku retencyjnym Zalew Niziński do celów rekreacyjnych w miejscowości Skuszew koło Wyszkowa. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy.

Scenariusz ćwiczeń składał się z trzech epizodów:

Epizod I – „Driftujący” kierowca najeżdża na grupę wędkarzy,

Epizod II – załamanie pokrywy lodowej pod grupą dzieci grających w hokeja na lodzie,

Epizod III – poszukiwanie nurka pod lodem.

Głównymi celami dwudniowych ćwiczenia było m.in. doskonalenie współdziałania specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno- nurkowego woj. mazowieckiego, doskonalenie technik specjalistycznych w ratownictwie pod wodą w znacznej odległości od brzegu, doskonalenie taktyki oraz określania priorytetów ratowniczych oraz doskonalenie współdziałania pododdziałów specjalistycznych ratownictwa wodno-nurkowego.

Foto. KP PSP Wyszków

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl