W sobotę 15 listopada, 10 naszych strażaków i członków MDP wzięło udział w ćwiczeniach na gruzowisku zlokalizowanym w gminie Czosnów (powiat nowodworski).

Celem ćwiczeń było zapoznanie się i poszerzanie wiedzy w tematyce, z którą szczęśliwie dość rzadko mamy do czynienia. Szkolenie miało charakter wspólnej wymiany koncepcji, a jego celem było rozwijać kreatywne myślenie strażaków na temat działań w podobnych sytuacjach.

W czasie szkolenia strażacy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem firmy Paratech, takim jak podpory do stabilizacji, urządzenie PRT, Shoring Hammer czy Biel Tool, które udostępniła nam po raz kolejny firma Kadimex. Szczególne podpory do stabilizacji jak i urządzenie PRT, które jest ręcznym młotem udarowym, znalazły wiele zastosowań w naszych działaniach.

Przeprowadzono dwa założenia. W pierwszym zadaniem ratowników było wykonanie luki w stosie kamieni na gruzowisku, tak aby spod uzyskać dostęp do małego kamienia znajdującego się pod wielką płytą. Strażacy najpierw ustabilizowali płytę przy użyciu podpór i klinów, a następnie z wykorzystaniem poduszki pneumatycznej oraz podpór wspartych sprężonym powietrzem uzyskali dostęp do kamienia.

Następnym równie kreatywnym etapem było bezpieczne upuszczenie płyty z powrotem na stertę, co było doskonałym treningiem dla precyzji działania i pozwoliło lepiej zapoznać się ze sprzętem.

W drugim założeniu, zadaniem ćwiczących było wykonanie dostępu do osoby poszkodowanej uwięzionej między dwiema betonowymi płytami. Przyjęta koncepcja założyła uzyskanie dostępu od strony podłoża, ze względu na brak możliwości bezpiecznego odsunięcia jednej z płyt.

Ustabilizowano przy użyciu pasa mocującego i podpory zewnętrzna płytę. Problemem było również podłoże, które uniemożliwiało nam wbijanie palików, a nawet metalowych bolców w ziemię. Następnie przystąpiono do odgruzowania terenu oraz rozbijanie fragmentu płyty. W tej sytuacji szczególnie sprawdziło się urządzenie PRT. Po wykonaniu odpowiedniej dziury w płycie, osoba poszkodowana została ewakuowana na deskę.

Ćwiczenia zostały bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników i dały nam wiele do myślenia na przyszłość. Wykazały również braki sprzętowe, które będziemy starali się jak najszybciej uzupełniać. Pragniemy podziękować właścicielowi terenu, za udzielenie zgody na przeprowadzenia ćwiczeń, oraz firmie Kadimex S.A. za udostępnienie sprzętu.

Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz na nasz fanpage na Facebook'u.

o autorze

Redakcja