Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pólku, znajdującej się w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym, zorganizowali na terenie własnej remizy ćwiczenia z użyciem aparatów ODO.

[galeria=15,prawa]31 lipca, późnym popołudniem strażacy – ochotnicy zebrali się w swojej jednostce, celem przeprowadzenia ćwiczeń, mających na celu doskonalenie używania aparatów powietrznych w praktyce.

Ratownicy podzielili się na dwie grupy, jedna przygotowywała w pierwszej kolejności tor przeszkód dla drugiej, pokonującej go w aparatach ODO z zasłoniętymi woreczkami foliowymi maskami, po to żeby widoczność zbliżona była do takiej, jaka jest podczas prawdziwych działań w zadymionej strefie. Następnie trasa, którą przechodzili strażacy w pierwszej kolejności została zmodyfikowana i sprawdzić się mogli strażacy, którzy jako pierwsi układali przejście przez garaże OSP.

[galeria=11,lewa]Ratownicy wchodzący do garażu mieli zerową widoczność. Pomimo zasłoniętych masek, w garażach zgaszone było światło i było zupełnie ciemno. Wewnątrz garaży należało m.in. podpiąć prądownicę do węża, podać komunikat przez radiotelefon, czy też rozpoznać po omacku leżące w wyznaczonym miejscu przedmioty.

W ćwiczeniach brało udział większość strażaków OSP Pólko. Już planowane są kolejne tego typu ćwiczenia. Strażacy planują organizować tego typu akcje średnio raz w miesiącu.

Więcej zdjęć na nowej, oficjalnej stronie OSP Pólko –
osppolko.kalisz.pl

Foto i opis: Wojciech Śniegula

o autorze

Redakcja