W ubiegłą sobotę, jednostka OSP Będkowice brała udział w ćwiczeniach zgrywających OSP gminy Wielka Wieś. Założeniem głównym było odnalezienie zaginionej rodziny, udzielenie pierwszej pomocy oraz przetransportowanie poszkodowanych do karetki pogotowia.

Gościnnie grupy poszukiwawcze z Nowego Sącza oraz Goszczy w krótkim instruktażu zapoznali strażaków ze specjalistycznymi metodami poszukiwania osób zaginionych. Była to bardzo cenna lekcja.

Nasza jednostka zaoferowała pomoc z zakresu działań wysokościowych, które okazały się pomocne przy zejściu do poszkodowanego w regionie kamieniołomu. Ratownicy Michał i Dawid przy pomocy lin i sprzętu wysokościowego oraz asekuracji ratownika Krzysztofa, przeszukiwali półki skalne oraz bardzo szybko dotarli do poszkodowanego, który spadł w dół i doznał obrażeń.

Mieliśmy przyjemność również pochwalić się naszym wozem bojowym – Mercedesem Unimog 4×4, który zaimponował wielu osobom swoimi możliwościami w bagnistym terenie. Ten wóz to chluba, jeśli chodzi o działania w trudnych warunkach.

Ćwiczenia pokazały, że w jednostce brakuje bardzo ważnego sprzętu – noszy ratowniczych typu „sanie”. Byłyby one  bardzo pomocne w transporcie poszkodowanych przy pomocy lin. Będziemy starali się pozyskać taki sprzęt.

Dziękujemy za cenne szkolenie, jest ono bardzo powiązane z naszą chęcią utworzenia profesjonalnej Grupy Ratownictwa Wysokościowego!

Jednostki współdziałające:

  • 3 GPR Kraków Balice
  • OSP GPS Nowy Sącz
  • OSP GPR Goszcza
  • Komenda Powiatowa Policji
  • Oficer Operacyjny KM PSP Kraków
  • JRG 5 Kraków

Tekst nadesłał nam strażak z OSP Będkowice / Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Joanny Patej

o autorze

Redakcja