W dniu 23 listopada 2017 roku na jeziorze Gopło odbyło się szkolenie z ratownictwa śmigłowcowego z wykorzystaniem technik linowych, w ramach kursu instruktorskiego, który był realizowany w 56 Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Kierownikiem ćwiczenia był kpt. Adam Daszkiewicz z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo Kondycyjnego w Zakopanem.


W kursie instruktorskim uczestniczyli żołnierze wojsk specjalnych, marynarki wojennej, sił powietrznych oraz wojsk lądowych. Działania śmigłowca nad akwenem wodnym, jak i uczestników kursu zabezpieczały siły i środki Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu oraz nadgoplańskie WOPR.

W ramach kursu wyszkolono specjalistów którzy będą w przyszłości szkolić nowych żołnierzy w macierzystych jednostkach. 56  Baza Lotnicza w Inowrocławiu jest wiodącą jednostką lotniczą wykonującą m.in. tego typu zadania. 2 eskadra CSAR dowodzona przez ppłk. Piotra Gronczyńskiego , w strukturach której służy wielu specjalistów często bierze udział w tego typu szkoleniach.

Przedstawiciele JW 1641 z Inowrocławia na koniec szkolenia podziękowali wszystkim strażakom PSP i ratownikom WOPR za pomoc w realizacji przedsięwzięć. Szczególne podziękowania złożyli na ręce kpt. Andrzeja Świątkowskiego z Komendy Powiatowej PSP w Inowrocławiu oraz Prezesa nadgoplańskiego WOPR p. Macieja Banachowskiego za pomoc w realizacji zajęć i profesjonalne zabezpieczenie.

Tekst, zdjęcia: Piotr Fołda

o autorze

Redakcja