Każde zdarzenie charakterystyczne wymaga wcześniejszego przećwiczenia by w realnej akcji ratowniczej podejmowane działania były skuteczne, poprzedzone wcześniej zebranymi doświadczeniami.

Przykładem takiej sytuacji jest wpadnięcie samochodu do wody, oraz praca na stromych zboczach i skarpach których coraz więcej na naszych drogach szybkiego ruchu i autostradach. Wyzwanie takie podjęła Specjalistyczna  Grupa Ratownictwa Technicznego OSP Mosina zapraszając do wspólnych ćwiczeń jednostki OSP Stęszew, Nowinki i Radzewice.

Podczas ćwiczeń sprawdzono między innymi: możliwość wykonania dostępu do samochodu zanurzonego w wodzie, możliwość jego holowania w nurcie , zabezpieczenia i stabilizacji w tym na stromych skarpach, wykonywania dostępu z wody do poszkodowanego oraz jego ewakuacji. Ćwiczono również metody asekuracji ratowników i bezpieczeństwa działań nad akwenami wodnymi. Pomimo, że samochód został wcześniej przygotowany do ćwiczeń, sprawdzono również możliwość stawiania interwencyjnej zapory na bazie pompowanych węży pożarniczych.

o autorze

Mateusz
Pomysłodawca i twórca Polskiego Serwisu Pożarniczego – Remiza.pl. W serwisie zajmuje się dosłownie wszystkim – od administracji serwisu po redagowanie nadesłanych tekstów. Straż pożarna to jego życie, co zresztą widać. Na co dzień strażak – ochotnik, który wdraża w życie pomysły oraz nowe funkcje w naszym serwisie.