Standard DMR stał się niekwestionowanym liderem „cyfryzacji” sieci radiowych Europie. Na krajowym rynku DMR wybrany został przez służby bezpieczeństwa publicznego (Straż Pożarna, Policja, Straż Graniczna) a także przez użytkowników komercyjnych. Wraz z sukcesywnym rozwojem tego standardu, producenci poszerzają także portfolio dostępnych urządzeń aby trafić w gusta i możliwości finansowe klientów.

Firma Hytera to światowy lider w produkcji profesjonalnych środków łączności w wiodących standardach komunikacyjnych (DMR, TETRA, PDT, MPT). Od wielu lat, ten drugi największy producent sprzętu radiokomunikacyjnego na świecie sukcesywnie rozszerza swoją ofertę sprzętu w otwartym standardzie ETSI DMR. Pośród szerokiej gamy przemienników, radiotelefonów i akcesoriów nie może zabraknąć sprzętu w wykonaniu iskrobezpiecznym (ATEX) przeznaczonym do użytku w strefach zagrożonych wybuchem.

Logo_Hytera

Radiotelefon noszony Hytera PD795Ex trafił na rynek już w roku 2013 i był pierwszym radiotelefonem iskrobezpiecznym DMR dostępnym na rynku. PD795Ex jest w pełni zgodny z normą ETSI DMR co zapewnia współpracę z urządzeniami innych producentów pracujących w tym standardzie. Rozwiązanie czerpie pełnymi garściami z technologii DMR zapewniając najwyższą jakość dźwięku, bezpieczeństwo przesyłanych danych i głosu, rozszerzone funkcje oraz efektywne wykorzystanie dotychczas używanych częstotliwości. Oczywiście, tak jak pozostałe produkty DMR firmy Hytera, także i ten model radiotelefonu pracuje w trybie analogowym co zapewnia wsteczną kompatybilność i możliwość porozumiewania się z użytkownikami pracującymi dalej w trybie analogowym (włącznie z trybem sygnalizacji 5-Tone).

Hytera PD795Ex to najbezpieczniejsze radiotelefon na rynku – jest zgodny z normą ATEX, FM-2010 oraz IEC. W przypadku ATEX spełnia wymagania:

Gaz: II 2G Ex ib IIC T4

Pył: II 2D Ex tb IIIC T120°C IP6x

Radiotelefon Hytera PD795Ex standardowo wyposażony jest w odbiornik GPS, umożliwiający zlokalizowanie użytkownika przy użyciu aplikacji na komputerze czy odebranie jego pozycji przez innych użytkowników w przypadku wysłania wiadomości alarmowej. Posiada także wbudowany czujnik mandown (położenia) i bezruchu. Oba czujniki monitorują położenie użytkownika urządzenia i mogą natychmiast zaalarmować o możliwej sytuacji zagrożenia życia. W razie odchyleń od wcześniej ustawionego zakresu lub wykryciu bezruchu, PD795Ex automatycznie wyśle alarm do dyspozytora lub innych użytkowników. Możliwe jest także wyzwolenie trybu alarmowego za pomocą dedykowanego, łatwo dostępnego przycisku.

Radiotelefon PD795Ex to także doskonała ergonomia. Klawiatura z dużymi przyciskami umożliwia obsługę radiotelefonu nawet w rękawicach roboczych. Rozdzielone anteną, dwa pokrętła radiotelefonu są odsunięte od siebie – w ten sposób zmniejsza się ryzyko pomyłki podczas obsługi w rękawicach lub w warunkach słabego oświetlenia. Wbudowany głośnik o wysokiej mocy zapewnia wysoką siłę głosu. Urządzenie posiada możliwość zaprogramowania aż 1024 kanałów cyfrowych i analogowych z podziałem na strefy w celu łatwiejszej nawigacji. Interfejs użytkownika wyświetla komunikaty w j. polskim a radiotelefon można skonfigurować aby głosowo informował o aktualnie wybranym kanale. Urządzenie standardowo dostarczane jest z ładowarką biurkową oraz pojemnym i nowoczesnym akumulatorem w technologii Li-Ion o pojemności 1.800mAh.

Logo_RTcom

W przypadku radiotelefonów iskrobezpiecznych ATEX nie mniej ważne są akcesoria dodatkowe, które ułatwiają ich użytkowanie w ekstremalnych warunkach. Także i tutaj Hytera oferuje nadzwyczaj szeroką gamę możliwości. W ofercie znajdują się pokrowce, ładowarki samochodowe i 6-cio stanowiskowe, mikrofonogłośniki IP67 a także zestawy podhełmowe czy laryngofony wraz z odpowiednimi wielkopowierzchniowymi przyciskami PTT. Oczywiście wszystkie akcesoria, tak samo jak radiotelefon, są zgodne z normą ATEX co zapewnia bezpiecznie ich używanie w strefach zagrożonych wybuchem.

Wojciech Kropiewnicki

www.rtcom.pl

o autorze

Mateusz
Pomysłodawca i twórca Polskiego Serwisu Pożarniczego – Remiza.pl. W serwisie zajmuje się dosłownie wszystkim – od administracji serwisu po redagowanie nadesłanych tekstów. Straż pożarna to jego życie, co zresztą widać. Na co dzień strażak – ochotnik, który wdraża w życie pomysły oraz nowe funkcje w naszym serwisie.