W miejscowości Główiew gm.Stare Miasto na drodze Konin-Kalisz doszło do przewrócenia się cysterny przewożącej materiał niebezpieczny. Takie zgłoszenie o godz. 4.24 w dniu 10.09.2008r. otrzymało Miejskie Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.

Dyżurny natychmiast zadysponował na miejsce samochód specjalny ratownictwa technicznego oraz samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 w Koninie, a także pluton ratownictwa chemicznego z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 1 w Koninie.

[galeria=1,prawa]Do pomocy zadysponowano również Jednostkę OSP Stare Miasto. Po przybyciu zastępów PSP i przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania stwierdzono, że ciągnik siodłowy wraz z naczepą cysterną znajduje się w polu leżąc do góry kołami. Kierowca z lekkimi obrażeniami ciała znajduje się na zewnątrz pojazdu. Następuje wyciek paliwa ze zbiornika ciągnika siodłowego i cieczy z uszkodzonej cysterny, która szybko się krystalizuje.

Cysterna posiada oznaczenia ADR. Wg oznaczeń przewożona substancja to materiał utleniający się z możliwością gwałtownego rozpadu. Po przekazaniu do MSK nr identyfikacji materiału UN ustalono, że jest to ciekły azotan amonowy, który przewożony jest w temperaturze ok. 140 C.

Działania ratownicze w pierwszej kolejności polegały zabezpieczeniu wycieku paliwa, gdyż w styczności z wyciekającą substancją mogło dojść do wybuch. Paliwo zostało przepompowane do zbiorników zastępczych.

[galeria=3,lewa]Po konsultacji telefonicznej z właścicielem cysterny, dowódca akcji podjął decyzję o podniesieniu cysterny na koła bez przepompowania cieczy. Na miejsce zadysponowano dwa dźwigi pomocy drogowej wraz z lawetą i holownikiem. Podnoszenie rozpoczęto od oddzielenia kompletnie zniszczonego ciągnika siodłowego od naczepy. Po odłączeniu ciągnika siodłowego i załadowaniu go na lawetę podjęto próbę podniesienia cysterny. Próba się udała i cysterna stanęła na kołach.

Holownik pomocy drogowej przetransportował naczepę na parking. Wyciek ustał, gdyż substancja wystygła i się skrystalizowała w cysternie. Pozostało jeszcze usunięcie substancji która wyciekła na powierzchnię gruntu i stworzyła bryłę.

Wg informacji zawartych w charakterystyce azotanu amonowego i otrzymanych od producenta, skamieniałej substancji nie wolno skuwać, gdyż może dojść do wybuchu. Substancję tą można jedynie kruszyć. Ratownicy przy pomocy narzędzi nieiskrzących połamali bryłę i zapakowali w worki w celu przekazania właścicielowi do utylizacji.
Łącznie w trwającej ponad 12 godzin akcji ratowniczej udział brało 8 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Przypuszczalną przyczyna zdarzenia było zaśnięcie kierowcy.

ŹRÓDŁO: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja