Cywilny Jelcz? Główny konstruktor nie pozostawia złudzeń

Foto. Jelcz

Główny konstruktor firmy Jelcz nie pozostawia złudzeń. Dla firmy kluczowy jest i będzie obszar przemysłu obronnego.

Tym, którzy nie wiedzą przypominamy. Spółka Jelcz obecnie zajmuje się tylko i wyłącznie produkcją pojazdów na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych. Firma zaczynała od zamówienia na 75 pojazdów pod wyrzutnię WR-40 Langusta, a obecnie w swoim portfolio posiada blisko 30 modeli z napędem 4×4, 6×6, 8×8 i 10×10 w różnych konfiguracjach.

Niemal w każdym programie Sił Zbrojnych RP wykorzystywane są i będą podwozia produkowane w Jelczu-Laskowicach.

Od kilku lat wraca temat cywilnej wersji ciężarówek Jelcza. Były zapowiedzi byłego już prezesa, a nawet rozmowy firmy i Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Państwową Strażą Pożarną. Temat jednak do dzisiaj nie ruszył.

O cywilnego Jelcza został zapytany w niedawnym wywiadzie dla branżowego serwisu truckfocus.pl Paweł Marciczkiewicz, główny konstruktor Jelcza.

Na pytanie:

Jeśli dochody spółki utrzymają się na wysokim poziomie, to istnieje szansa na reaktywację cywilnego Jelcza w jakiejś formie czy skupiacie się wyłącznie na pojazdach wojskowych?

Odpowiedział:

Dziś spółka JELCZ jest niekwestionowanym liderem dostaw podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Wojska Polskiego. Niemal cały sprzęt wojskowy jest lub ma być montowany na podwoziach marki JELCZ. Można wskazać przykłady: wyrzutnie PATRIOT, K239 Chunmoo czy system HIMARS, ale także PILICA i Ottokar-Brzoza. Realizacja tego typu produkcji charakteryzuje się zupełnie inną specyfiką niż produkcja cywilna. Na dziś ilość zamówień spływających do nas z Wojska Polskiego, w tym między innymi duże kontrakty na pojazdy 4×4, 6×6 i 8×8 i zawarta 14 grudnia 2022 r. umowa na pojazdy i podwozia specjalne dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, obejmująca dostarczenie łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych w pełni wyprodukowanych przez JELCZ sp. z o.o. powoduje, że na ten moment kluczowy jest dla nas rozwój w obszarze przemysłu zbrojeniowego.

Obecnie w Wojsku Polskim wykorzystywanych jest już blisko 4500 pojazdów marki Jelcz.

Exit mobile version