Sobotni dzień zapowiadał się spokojnie, słońce przebijające się przez chmury jak i dość wysoka temperatura jak na ten okres przyczyniła się do dużej liczby osób odwiedzających Bożonarodzeniowy Jarmark w Czarnem. Ten spokojny i klimatyczny wieczór przerwały syreny alarmowe jednostek OSP Bińcze i Czarne.

Po odebraniu zgłoszenia dowódca OSP Bińcze usłyszał ”zadymienie w markecie Biedronka miejscowość Czarne”. Była godzina 19.46. Zastęp z Bińcza po niecałych trzech minutach opuścił boks garażowy w pełnej obsadzie, w tym czasie w drodze na miejsce zdarzenia były zastępy z WSP Czarne oraz JRG Człuchów.

Po wyjeździe zastępu GBA do remizy przybyło jeszcze kolejnych czterech strażaków, którzy poinformowali PSK w Człuchowie że w razie konieczności do zdarzenia może wyjechać jeszcze zastęp SLRt. Na miejsce zdarzenia jako pierwsza dotarła jednostka WSP Czarne, po przeprowadzeniu rozpoznania i rozmowie z pracownikami marketu jak i ochrony ustalono że doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w rozdzielni i następnie do jej zapłonu. Dzięki szybkiej reakcji pracowników przystąpiono do ewakuacji około 50 klientów jak i odłączenia zasilania w sklepie co przyczyniło się do ugaszenia pożaru. W zabezpieczeniu przygotowano gaśnice proszkowe.

Po dojeździe na miejsce zastępu z JRG Człuchów dowódca zmiany objął dowodzenie akcją. Miejsce pożaru sprawdzono kamerą termowizyjną, budynek przewietrzono i zabezpieczono. Po godzinie działań do jednostek wróciły OSP Bińcze, WSP Czarne i JRG Człuchów. Na miejscu pozostał zastęp OSP Czarne który oczekiwał przybycia elektryka z sieci marketów Biedronka który miał sprawdzić stan instalacji i jej bezpieczeństwo.

Siły i środki:

JRG Człuchów:
-421[G]25 GCBA 5/32 MAN LE 18.280 [3]
OSP KSRG Bińcze:
-429[G]06 GBA 2,3/16 Star 266 [6]
OSP KSRG Czarne:
-429[G]41 GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego [6]
WSP Czarne:
-428[G]61 GBA 2,5/16 Star 1142 [3]

o autorze

Mateusz Procak