Pożary traw są prawdziwą plagą. W przeciągu trzech dni, 16 – 18 marca strażacy do płonących traw na terenie powiatu częstochowskiego wyjeżdżali ponad 150 razy! Najwięcej pracy strażacy mieli w sobotę, gdzie do płonących traw wyjeżdżali ponad 90 razy! Jak dotąd to rekord, niestety nie ma się z czego cieszyć.

W piątek 16 marca 2012r. strażacy interweniowali ponad 40 razy, głównie w Witkowicach, Cykarzewie, Skrzydlowie, Biskupicach, Żurawiu, jak i samej Częstochowie. Jeden z większych pożarów miał miejsce w miejscowości Konopiska, na tzw. Pałyszu, gdzie spłonęło około 20 hektarów nieużytków.

Sobota 17 marca, spośród tych trzech dni była zdecydowanie najgorsza. Trawy paliły się ponad 90 razy! Zastępy były po kilka razy dysponowane z jednej akcji wprost na drugą. Przykładem jest OSP Częstochowa – Błeszno. Strażacy od południa ,,kursowali” do późnych godzin wieczornych, również jak OSP Częstochowa – Gnaszyn i OSP Częstochowa – Dźbów. Tego dnia w Częstochowie było bardzo gorąco, gdyż poza pożarami nieużytków płonęła hala magazynowo – targowa, pustostan, komórka gospodarcza, puste mieszkanie oraz doszło do kilku kolizji. Większe pożary w Częstochowie miały miejsce na ulicach: Lakowej, Kolorowej, Wielkoborskiej, Energetyków, Kisielewskiego, oraz ponownie około 20 hektarowy pożar zasięgiem sięgający od ulicy Leśnej w Częstochowie do Konopisk (Pałysz). Dodam również, że większość tych pożarów zagrażała zabudowaniom.

Niedziela 18 marca była już nieco spokojniejszym dniem, jednak również trawy i nieużytki płonęły ponad 20 razy w powiecie Częstochowskiem, jak i na terenie miasta. Na tym niestety nie koniec, ponieważ w dalszym ciągu jest ciepło i sucho, a w najbliższym czasie nie są przewidywane opady deszczu, które dałyby choć kilka dni odpoczynku strażakom.

Warto dodać, że gdyby w sobotnie pożary traw była zaangażowana większa ilość zastępów z PSP, to pożar hali mógłby się rozprzestrzenić na większą część kompleksu, z powodu braku wystarczających sił i środków…

&

Wideo:

&

Tekst/foto/wideo: Tomasz Matuszczyk

o autorze

Redakcja