W czwartek, 24 maja 2012r., około godziny 19:00 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Częstochowie przyjął zgłoszenie o pożarze ekranów dźwiękochłonnych przy Alei Wojska Polskiego (DK1). Na miejsce natychmiast został skierowany pierwszy wyjazd z JRG 1 w Częstochowie.

Po dojeździe zastępu na miejsce strażacy zastali objęte ogniem dwa, trzypoziomowe segmenty. Paliła się wełna mineralna wypełniająca ekrany. Przystąpiono do wycinania stalowych elementów zabezpieczających wełnę, następnie podano na nią prąd wody w natarciu. Z racji tego, iż bariery są wysokie dowódca poprosił o zadysponowanie drabiny mechanicznej, by można było swobodnie i bezpiecznie usunąć płonącą górną ich część.

Po kilku minutach na miejscu pojawiła się SD-37 z JRG 1 i można było rozpocząć usuwanie tlących się elementów w wyższych partiach ekranów. Działania strażaków polegały głównie na wycięciu stalowej osłonki, usunięciu wełny mineralnej i dogaszeniu jej za pomocą szybkiego natarcia z samochodu GBA.

Działania trwały ponad godzinę. Brały w nich udział dwa zastępy PSP z JRG 1 w Częstochowie:

  • 351[S]21 GBA 2,5/24 Renault Midlum
  • 351[S]51 SD-37 Iveco 160e30/ Magirus
  • oraz dwa radiowozy policji.

&

Jest to kolejny tego typu pożar w tym miejscu. Przypomnijmy, w październiku ubiegłego roku ekrany płonęły przez kilka dni, kilka razy dziennie, pisaliśmy o tym tutaj.
&

Tekst/ foto/ wideo: Tomasz Matuszczyk

o autorze

Redakcja