24 marca około godziny 17:00 w Częstochowie, na ulicy Syrokomli, w jednym z tamtejszych pustostanów wybuchł pożar. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP z JRG 1 oraz jeden zastęp z OSP Błeszno.

Okazało się, że ogniem objęta jest część dachu budynku. Ogień został błyskawicznie stłumiony, za pomocą szybkiego natarcia, rozwiniętego z GBA z JRG 1. Na miejscu zjawili się energetycy, celem sprawdzenia, czy w budynku nie ma instalacji elektrycznej pod napięciem. Konieczne było wyburzenie części dachu i jego dogaszenie. Do pomocy zadysponowano drabinę mechaniczną z JRG 1. W czasie trwania akcji zastęp z OSP Błeszno został zadysponowany do kolejnego zdarzenia – pożaru traw. W późniejszym czasie na miejscu zjawiła się policja. Akcja trwała około dwóch godzin.

W rozmowie z mieszkańcem tamtejszej okolicy dowiedziałem się, że nie był to pierwszy pożar w tym miejscu, a znajdujące się na tej ulicy pustostany powinny zostać dawno wyburzone. I tutaj pojawia się problem – jest to własność prywatna… Właściciel w żaden sposób nie reaguje na to, iż owe budynki stwarzają zagrożenie. Przez złomiarzy zostały powynoszone z nich metalowe elementy, powyrywane drewniane ramy okienne a okoliczni mieszkańcy wokół pustostanów robią sobie śmietnik. Nie pomagają listy do właściciela i interwencje straży miejskiej, gdyż właściciel nie jest nigdzie zameldowany i nie ma z nim stałego kontaktu.

Siły i środki biorące udział w akcji:

  • 351[S]21 GBA 2,5/24 Renault Midlum – JRG 1 Częstochowa
  • 351[S]25 GCBA 8/50 Renault Kerax – JRG 1 Częstochowa
  • 351[S]51 SD-37 Iveco Magirus – JRG 1 Częstochowa
  • 359[S]01 GBA 2,5/16 Mercedes Atego – OSP Częstochowa – Błeszno

Inne służby:

  • Pogotowie energetyczne
  • Policja

&

Tekst/ zdjęcia: Tomek Matuszczyk/ ufo1994czwa

o autorze

Redakcja