W czwartek (15 marca 2012r.), kilka minut po 9:00 dyżurny PSK otrzymał zgłoszenie o pożarze siarki w postaci granulatu przewożonej pociągiem. Pożar został zauważony w okolicach ulicy Bardowskiego. Przed przybyciem straży pożarnej pracownicy PKP przestawili pociąg w bezpieczne miejsce, tak aby nie zakłócał ruchu pociągów, oraz nie zagrażał pobliskim zabudowaniom mieszkalnym.

Na miejsce skierowano sześć zastępów PSP z JRG 1, JRG 2 i JRG CS PSP, oraz Grupę Operacyjną z KM PSP. Na miejsce jako pierwsi dotarli strażacy z JRG 1. Po rozpoznaniu okazało się, iż pali się siarka w postaci granulatu w jednym z wagonów. Po chwili na miejsce dotarły kolejne zastępy z CS PSP, oraz JRG 2. Prąd z sieci trakcyjnej został odłączony przez pracowników PKP Energetyka i strażacy mogli bezpiecznie przystąpić do działań gaśniczych.

Z zastępu 351[S]21 pociągnięto linię gaśniczą, z której podano prąd piany średniej na tlącą się siarkę, poprzez rotę w aparatach ochrony dróg oddechowych, natomiast zastęp GCBA stanowił zaopatrzenie wodne dla GBA. Akcja została sprawnie i szybko opanowana. Około godziny 9:40 zastępy z JRG 2 i JRG CS PSP mogły wrócić do koszar, natomiast na miejscu pozostały zastępy z JRG 1 i Grupa Operacyjna.

W tym miesiącu jest to już drugi tego typu pożar w powiecie Częstochowskim. Poprzedni wybuchł 6 marca, w miejscowości Rząsawy, lecz tam płonęło 14 wagonów.

Tekst/foto: Tomasz Matuszczyk

o autorze

Redakcja