Częstochowa, czwartek 28 czerwca. Strażacy dostają informację o wypadku autobusu MP na ulicy Jagiellońskiego. Kierujący autobusem marki Ikarus na linii 19 w kierunku Estakady zasłabł w wyniku czego autobus zjechał na przeciwną nitkę i z impetem uderzył w drzewo oraz latarnię. W wyniku zdarzenia kierowca poniósł śmierć na miejscu (prawdopodobnie był to zawał bądź wylew).

Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy GBA i SLRt z JRG 1, GBA, SRt z JRG 2, GBA oraz SCRt z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, dwie karetki Pogotowia, a także Policję WRD. Pierwsi na miejsce przybyli Kadeci z CS PSP, którzy po rozpoznaniu sytuacji przystąpili do udzielenia pierwszej pomocy kierowcy autobusu, odłączyli akumulator z pojazdu oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Wśród pasażerów nie było rannych.

Po chwili dojechały pozostałe zastępy oraz zespoły pogotowia ratunkowego. Pomimo podjętych czynności reanimacyjnych lekarz pogotowia stwierdził zgon kierowcy. Konieczne było zamknięcie nitki w kierunku ul. Sabinowskiej między ul. Sabinowską, a Aleją Bohaterów Monte Cassino. Na miejsce również wezwano Pogotowie Energetyczne w celu zabezpieczenia oraz sprawdzenia stanu uszkodzonej latarni.

Po opanowaniu sytuacji zastępy z JRG 2 udały się do koszar, pierwszy wyjazd z Centralnej Szkoły udał się do usunięcia gniazda szerszeni, a pozostałe zastępy zabezpieczały miejsce zdarzenia.

W działaniach trwających kilka godzin uczestniczyło 6 zastępów PSP:

JRG 1:

– 351[S]21 GBA 2,5/24 Renault Midlum

– 351[S]40 SLRt Iveco Daily

JRG 2:

– 352[S]22 GBA 2,5/24 Renault Midlum

– 352[S]43 SRt Iveco 120-25/ Magirus

JRG CS PSP:

– 250[S]21 GBA 2,5/16 Volvo FL240

– 250[S]43 SCRt Scania P380

oraz Pogotowie Ratunkowe, Policja WRD, Prokuratura, Pogotowie Techniczne i Trakcyjne MPK.

Kilkanaście minut po powrocie zastępów z JRG 2 do koszar, zostały one ponownie zadysponowane wraz z SLRt z JRG 3 do wypadku samochodowego na rejon JRG 1. Na Alei Pokoju doszło do zderzenia dwóch osobówek, w wyniku czego jeden samochód wylądował na torowisku tramwajowym i zablokował ruch tramwajowy do przystanku Kucelin – Szpital. Poszkodowane zostały dwie kobiety, które przewieziono do szpitala oraz mężczyzna, który po opatrzeniu pozostał na miejscu. Do zdarzenia dojachał również pierwszy wyjazd z JRG 1 wprost z poprzedniego wypadku.

Tekst/ foto: Tomasz Matuszczyk

o autorze

Redakcja