W nocy z niedzieli na poniedziałek (02-03 lipca 2012) przez Częstochowę przeszła gwałtowna burza powodująca liczne szkody. Wiejący z prędkością ponad 100km/h wiatr łamał drzewa, wyrywał je z korzeniami, a także zerwał dachy z kilkunastu budynków. Intensywny deszcz przyczynił się do wielu podtopień, między innymi piwnic. Do walki ze skutkami nawałnic wyruszyli strażacy PSP i OSP.

Pierwsze zgłoszenia dotyczące powalonych drzew pojawiły się jeszcze w trakcie trwania gwałtownej burzy. Z biegiem czasu było ich coraz więcej. Powalone drzewa zrywały linie energetyczne i tarasowały drogi. Najwięcej uszkodzonych budynków było w gminach Kłomnice i Rędziny. Strażacy przez następne dwa dni usuwali skutki burzy.

We wtorek (03.07.2012) wieczorem, nad Częstochową również przetoczyła się gwałtowna burza. Intensywnie padający deszcz zalał kilkanaście piwnic. Tym razem bardziej ucierpiały powiaty kłobucki (42 interwencje) i lubliniecki (30 interwencji). Były to głównie pompowania wody z piwnicy i usuwanie powalonych drzew, jednak wiatr uszkodził także kilka budynków.

&

Tomasz Matuszczyk

o autorze

Redakcja