Tragiczny w skutkach okazał się wypadek do jakiego doszło w minioną sobotę na obwodnicy Śmigla. Zderzyły się tam czołowo dwa samochody osobowe – Ford Fiesta i Volkswagen Polo. O sile uderzenia mogą świadczyć zniszczenia pojazdów oraz ustawienie ich po kolizji – Ford Fiesta po zderzeniu wylądował na barierach ochronnych i niewiele brakowało by stoczył się z wysokiej skarpy.

Powiatowe Stanowisko Kierowania KP PSP w Kościanie informację o wypadku przyjęło o godzinie 10:05. Zadysponowano na miejsce niezbędne siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz innych podmiotów współdziałających.

Już sześć minut później, na miejscu byli druhowie z jednostki OSP Śmigiel. Wstępne rozpoznanie wykazało, że w każdym z pojazdów znajduje się po jednej osobie.

[galeria=1,prawa]Kierowca Forda był nieprzytomny, a pomocy medycznej udzielała mu już załoga przypadkowo przejeżdżającej karetki pogotowia, do których teraz dołączyli strażacy. U poszkodowanego stwierdzono ustanie czynności życiowych i rozpoczęła się walka o życie – udrożniono drogi oddechowe, wprowadzono zastępczy oddech oraz zewnętrzny masaż serca. W międzyczasie zamknięto całkowicie ruch na obwodnicy i zajęto się kierowcą Volkswagena – strażacy ewakuowali go z pojazdu i udzielili pomocy medycznej poprzez wdrożenie posterowania przeciwwstrząsowego.

Po kilku minutach przybyły na miejsce zastęp SLRT 1/1 JRG PSP w Kościanie, policja i ambulanse karetek pogotowia. Siły te wsparły działania obecnych już na miejscu ratowników.

[galeria=3,lewa]Reanimacja kierowcy Forda, trwająca prawie 30 minut, dała pozytywny efekt. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala gdzie jednak po kilku godzinach zmarł. Drugi z poszkodowany w tym wypadku, odniósł poważne obrażenia i będzie potrzebował wiele czasu, aby wrócić do pełni sił.

Wczesna jesień to już tradycyjnie okres, w którym występuje więcej tragicznych zdarzeń drogowych. Czy i to zdarzenie jest pierwszym tegorocznym potwierdzeniem tej tezy?

ŹRÓDŁO: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja