Czujka tlenku węgla powinna być nieodzownym elementem w każdym domu. Dlaczego? Dlatego, iż tlenek węgla (czad) uważany jest za cichego zabójcę. Jest bezwonny i bezbarwny. Silnie trujący.

Od października bieżącego roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla odnotowano 14 zgonów, z kolei 229 osób zostało rannych. Od września strażacy odnotowali już prawie 600 zdarzeń związanych z czadem. Z kolei w ubiegłym sezonie grzewczym (wrzesień – marzec) śmierć poniosło 61 osób, a poszkodowanych zostało prawie 2 300 osób.

Do zatrucia dochodzi najczęściej z winy użytkowników urządzeń grzewczych z nieprawidłową instalacją odprowadzania spalin np. nieszczelności połączeń pieca z kominem, niedrożne przewody kominowe, nieprawidłowo zbudowany komin oraz w wyniku złej instalacji gazowej urządzeń podgrzewaczy wody typu „junkers”, używanie aluminiowych rur wentylacyjnych zamiast stalowych rur kominowych.

Rozpatrując działanie tlenku węgla na człowieku można stwierdzić, że nie zatruwa tylko dusi. Ma on 300 razy większą zdolność do łączenia się z hemoglobiną krwinek. Łączy się z nią na stałe, powodując utratę zdolności transportowania tlenu. Zatem, chemicznie organizm zostaje uduszony.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony, poza oczywiście prewencją (przeprowadzanie kontroli technicznych, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza) jest zamontowanie w mieszkaniu czujki tlenku węgla.

Detektor nie kosztuje wiele, a z pewnością poprawi nasze bezpieczeństwo. Najlepiej, gdy sygnalizacja jest zarówno dźwiękowa, jak i świetlna. Należy kupować urządzenia, które produkowane są zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej normą EN 50291:2001. Takie produkty w swojej ofercie ma firma SAP info.

Czujkę tlenku węgla należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym, ale w odległości nie mniejszej niż 2 m. Jeśli dom składa się z więcej niż jednej kondygnacji powinny mieć jeden detektor na każdym piętrze.

Nie należy montować jej w pobliżu miejsc, w których ruch powietrza jest wzmożony np. w pobliżu kratki wentylacyjnej. Nie powinno się również przysłaniać detektora meblami, czy zasłonami. Powinny znajdować się na wysokości dorosłego człowieka, tak aby dzieci nie miały z nią styczności.

Czujnik czadu Compact 5CO KIDDE (79 zł brutto) link: http://www.sklepbhpippoz.pl/index.php?p14,czujnik-czadu-compact-5co-kidde

czujnik-czadu-compact_1530Detektor czadu służy do monitorowania pomieszczeń, które są zagrożone występowaniem emisji tlenku węgla. Stężenie tlenku węgla w powietrzu kontrolowane jest przez pomiar, który odbywa się co 30 sek.

Kiedy zostanie przekroczone dopuszczalne stężenie tlenku węgla automatycznie uruchamia się alarm akustyczny (syrena o sile 85dB) oraz optyczny alarm (czerwona dioda Led).

Czujnik czadu z wyświetlaczem 5DCO KIDDE (89 zł brutto) link: http://www.sklepbhpippoz.pl/index.php?p13,czujnik-czadu-z-wyswietlaczem-5dco-kidde

czujnik-czadu-z-wyswietl_29Detektor czadu służy do monitorowania pomieszczeń, które są zagrożone występowaniem emisji tlenku węgla jego dodatkowe wyposażenie w postaci wyświetlacza LCD pozwala na odczyt aktualnego stężenia tlenku węgla. Pomiar wykonywany jest co 15 sekund.

Kiedy zostanie przekroczone dopuszczalne stężenie tlenku węgla automatycznie uruchamia się alarm akustyczny (syrena o sile 85 dB) oraz optyczny alarm (czerwona dioda Led).

sap logoZgodnie z rozwinięciem nazwy SAP – Science And Protection (Nauka i Ochrona) firma chce zaoferować swoim klientom innowacyjne rozwiązania z zakresu ochrony przeciwpożarowej zarówno dla przemysłu, jak również gospodarstw domowych. W ofercie sklepu znajdziecie tylko produkty renomowanych producentów.

Po pełną ofertę firmy SAP zapraszamy na stronę www.sklepbhpippoz.pl

Telefon: 536 889 998
Mail: info@sklepbhpippoz.pl

o autorze

Redakcja