8 lipca br. przed godziną 12:00 dyżurny SK KP PSP w Pile zadysponował zastęp techniczny z JOT OSP Łobżenica do Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) w miejscowości Wiktorówko.

W momencie przybycia na miejsce zdarzenia zastano nieprzytomnego mężczyznę bez oddechu i objawów krążenia, któremu świadek uciskał klatkę piersiową. Niezwłocznie przystąpiono do czynności resuscytacyjnych z wykorzystaniem Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego oraz zestawu PSP R-1. Po 20-minutowych staraniach ratowników z łobżenickiej OSP udało się przywrócić u 63-letniego mężczyzny podstawowe czynności życiowe tj. oddech oraz tętno.

W tym momencie na miejsce zdarzenia dojechał Zespół Ratownictwa Medycznego „P” z Wysokiej. Strażacy wraz z ratownikami starali się ustabilizować parametry pacjenta. Dodatkowo do zadań ochotników należało zabezpieczenie lądowiska dla śmigłowca LPR „Ratownik 2” z Bydgoszczy oraz transport chorego na pokład Eurocoptera.

Powyższa akcja reanimacyjna pokazała, że Ochotnicza Straż Pożarna w Łobżenicy to jednostka bardzo dobrze wyszkolona, wyposażona i zorganizowana. Ta sytuacja potwierdziła ponadto, że nie wolno szczędzić pieniędzy na sprzęt ratujący życie. Pieniądze przeznaczone na zakup defibrylatora zwróciły się z nawiązką.

FullSizeRender1
Warto dodać, iż w grudniu 2015 roku Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego zamówił dla 40 jednostek OSP zestawy zautomatyzowanych defibrylatorów AED, które zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz budżetów samorządów gmin i środków własnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Defibrylatory Philips Heartstart FRx dostarczyła firma Max Harter.

Strażacy zgodnie stwierdzają, że uratowanie życia to największe ukoronowanie ich ciężkiej, społecznej pracy.

Part_2.2

o autorze

Redakcja